Հասարակություն 09:38 25/06/2020 Հայաստան
Մինչ Հայաստանի իրավապահ մարմինները կորոնավիրուսով վարակակիր անձանց տվյալների արտահոսքի մասին լռում են, ադրբեջանցի հաքերներն ակտիվ աշխատում են։ Երեկ հրապարակել են կորոնավիրուսով հիվանդ հայաստանցիների անձնական նոր տվյալներ։
Դրանցում ներառված են անուն-ազգանուն, հասցե, բջջային հեռախոսահամարներ, ինչպես նաև այն բժշկական կենտրոնների անունները, որտեղ գրանցված են կամ բուժում են անցնում վարակակիր քաղաքացիները։
Այս անգամ էլ տվյալները վերաբերում են Արմավիրի մարզի համայնքների բնակիչներին՝ մասնավորապես, Էջմիածին, Մեծամոր, Արմավիր, Նորավան, Սարդարապատ, Մուսալեռ, Պտղունք, Դալարիկ, Մերձավան, Ջանֆիդա, Մյասնիկյան, Արևիկ, Հացիկ, Նորակերտ, Մրգաշատ, Մարգարա, Արգինա, Արշալույս, Ջրարբի, Լուկաշին, Գայ, Եղեգնուտ, Դալարիկ ու այլ գյուղերի և քաղաքաների։
Հրապարակված ամսաթվերից կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանցիների տվյալները ձեռք են բերել հաքերային նոր հարձակման արդյունքում։ Անձնական տվյալների դիմաց նշված են հունիսի 20-22-ը։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը նշել է, որ տվյալները հրապարակվել են ադրբեջանցի նույն հաքերների կողմից։
«ԵՆթադրում եմ, նույն ձևով են տվյալները ստացել․ մարդիկ մեյլերով տվյալները իրար են ուղարկում, մեյլերը կոտրում են, տվյալները ստանում»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ադրբեջանցիները հրապարակել էին մայիսի 28-ից հունիսի 11-ը մեկուսացած վարակակիրների ու նրանց հետ շփում ունեցած անձանց անձնական տվյալները՝ ընդհուպ անձնագրերի տվյալները։

Азербайджанские хакеры опубликовали новые данные о заразившихся COVID-19 жителях Армении
Пока правоохранительные органы Армении молчат об утечке данных заразившихся коронавирусом лиц, азербайджанские хакеры накануне опубликовали новые персональные данные армянских пациентов с COVID-19.
Данные содержат имена-фамилии, адреса, номера мобильных телефонов, а также наименования медицинских центров, где зарегистрированы или проходят лечение пациенты с COVID-19.
На этот раз паспортных данных нет. Данные касаются жителей общин Армавирской области – Эчмиадзина, Мецамора, Армавира, Норавана, Сардарапата, Мусалера, Птхунка, Даларика, Мердзавана, Джанфиды, Мясникяна, Аревика, Ацика, Норакерта, Мргашата, Маргары, Аргины, Аршалуйса, Джрарби, Лукашина, Гая, Ехегнута и других сел и городов.
Из опубликованных данных можно предположить, что азербайджанские хакеры украли данные в результате новой атаки. Напротив данных указаны 20-20 июня.
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян указал: это те же хакеры, которые осуществили слив данных инфицированных коронавирусом граждан Армении раньше.
«Предполагаю, что данные получены тем же способом: люди переправляют сведения друг другу по мейлу, мейлы взламывают, получают данные», отметил Мартиросян.
Напомним, что ранее азербайджанские хакеры опубликовали персональные данные изолированных носителей коронавируса и контактировавших с ними лиц, вплоть до паспортных данных.
- Заявление СНБ Армении – касательно утечки данных зараженных коронавирусом
- Карен Вртанесян: Необходимо провести расследование, чтобы выяснить, как данные попали к азербайджанцам
- Правоохранители выясняют возможный источник распространения данных заразившихся – пресс-секретарь премьера Армении