Հասարակություն 18:47 30/06/2020
Եգիպտոսի իշխանությունները աստիճանաբար կբացեն քաղաքներն ու հնագիտական վայրերը տուրիստների համար: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է երկրի տուրիզմի ու հնությունների հարցերով նախարար Խալեդ ալ-Անանին:
«Եգիպտոսում և աշխարհում առողջապահության ոլորտում իրավիճակի բարելավման ֆոնին այդ ամենի բացումը աստիճանաբար կլինի: Անցյալ շաբաթ մենք բացել ենք Հուրգադայի և Շարմ-էլ-Շեյխի թանգարանները, այս շաբաթ՝ Մերսա-Մաթրուհի և Ալեքսանդրիայի հնագիտական օբյեկտները: Հուլիսի 1-ից կբացվեն օբյեկտները Լուքսորում և Ասուանում: Աստիճանաբար կբացվեն նաև մնացածները»,- հաղորդել է ալ-Անանին:
Ավելի վաղ իշխանությունները հայտարարել էին հուլիսի 1-ից միջազգային ավիահաղորդակցության աստիճանական բացման մասին: Նաև հայտարարվել էր տեղի հանգստավայրեր այցելով տուրիստների համար մուտքի վիզաների չեղարկման մասին ընդհուպ մինչև հոկտեմբերի 31-ը:
Արտասահմանցի տուրիստների համար բաց կլինեն միայն երեք հանգստավայրային շրջանները՝ Կարմիր ծովը, որտեղ գտնվում է Հուրգադան, Հարավային Սինայը, որի սահմաններում են Շարմ-էլ-Շեյխն ու Դահաբը, նաև Միջերկրական ծովի մոտ Մաթրուհ շրջանը:
Հյուրանոցների աշխատանքը, այդ թվում հանգստավայրերում, առայժմ թույլատրված է միայն ներքին տուրիզմի համար՝ անձնական պաշտպանության միջոցների, բուժկետի, ախտահանման միջոցների առկայությամբ:

Общество 19:09 30/06/2020 В мире
Власти Египта будут постепенно открывать города и археологические объекты для туристов, заявил РИА Новости министр по делам древностей и туризма Египта Халед аль-Анани.
«В свете улучшения ситуации в сфере здравоохранения в Египте и в мире их открытие будет постепенно происходить. На прошлой неделе мы открыли музеи Хургады и Шарм-эш-Шейха, на этой – объекты в Мерса-Матрухе и Александрии. С 1 июля будет происходить открытие объектов в Луксоре и Асуане. Постепенно будут открываться и остальные», – сообщил аль-Анани.
«Сейчас мы открываем археологические объекты, чтобы сотрудники могли научиться приему посетителей в этих новых условиях», – подчеркнул министр.
Ранее власти страны объявили о постепенном возобновлении международного авиасообщения с 1 июля. Было также объявлено об отмене виз для прибывающих на местные курорты туристов вплоть до 31 октября. Открыты для иностранных туристов будут лишь три курортные провинции: Красное Море, в которой находится известный курорт Хургада; Южный Синай, в пределах которого находятся Шарм-эш-Шейх и Дахаб, а также находящаяся на Средиземном море провинция Матрух.
Работа отелей, в том числе на курортах, пока разрешена только для внутреннего туризма при условии наличия средств личной защиты, оборудованного медицинского пункта, средств дезинфекции при полной координации с министерством туризма Египта. Запрещены массовые мероприятия внутри гостиниц.
Египетское правительство ранее закрыло туристические места и объекты в марте в рамках мер по борьбе с распространением коронавируса, также была закрыта значительная часть гостиниц на период дезинфекции и профилактических мер.