Քաղաքական 18:52 30/06/2020 Արցախ
Հունիսի 30-ին Արացախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նստաշրջան: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժինը:
«ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, բացելով արտահերթ նստաշրջանը, շնորհավորել է պատգամավորներին հունիսի 30-ին նշվող պառլամենտարիզմի  միջազգային օրվա կապակցությամբ  և մաղթել հաջողություններ անձնական կյանքում ու օրինաստեղծ աշխատանքում:
Նստաշրջանը մեկնարկել  է երդման արարողությամբ.
Հիմք ընդունելով հունիսի 15-ին պատգամավոր Հովիկ Ջիվանյանի հրաժարական տալու մասին դիմումը և առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 137-րդ հոդվածի առաջին մասի 8-րդ կետով՝ դադարել են «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի ցուցակով ընտրված Հովիկ Ջիվանյանի պատգամավորական լիազորությունները: ԱԺ պատգամավորի  մանդատ է ստացել «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինքի ցուցակով հերթական հաջորդ թեկնածու Վիգեն Հարությունյանը:
Վերջինիս երդման արարողությունից հետո խորհրդարանն անցել է օրակարգային հարցերի քննարկմանը:
ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի և կառավարության  անդամների մասնակցությամբ խորհրդարանը քննարկել է  ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանի ներկայացրած՝ Արցախի Հանրապետության  2019թ-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը: Անադրադառնալով մշտական հանձաժողովներում և խմբակցություններում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքներին՝ Ֆինանսների նախարարը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, ստացել են շուրջ 60 հարցադրում և առաջարկություն:
Շարունակելով քննարկումը՝ 2019թ-ի բյուջեի կատարողականի հաշվետվության մասին եզրակացություն է ներկայացրել Հաշվեքննիչ պալատի նախագահը՝ այն գնահատելով դրական:
Նախագծի վերաբերյալ դրական եզրակացություններ են ներկայացրել նաև ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի և Պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ Արթուր Հարությունյանը և Սեյրան Հայրապետյանը:
Մտքերի փոխանակությունից հետո բյուջեի կատարողականի հաշվետվության վերաբերյալ  դիրքորոշումներ են հայտնել «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արդարություն», «Միասնական հայրենիք» և «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցություները:
Եզրափակելով քննարկման արդյունքները՝ պատգամավորների հնչեցրած մտահոգություններին ու հարցադրումներին է անդրադարձել պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ընդգծելով, որ կառավարությունն հաշվի է առնելու կառուցողական առաջարկությունները, անհրաժեշտության դեպքում նաև տրվելու են պարզաբանումներ:
Ձայների 25 կողմ, 3 դեմ և 3 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ խորհրդարանը հաստատել է ԱՀ 2019թ-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը՝ եկամուտների գծով 117,982,025.2 հազ ՀՀ դրամ, ծախսերի գծով՝ 111,818,706.0 հազ ՀՀ դրամ, բյուջեի հավելուրդը՝ 6,163319.2 հազ ՀՀ դրամ:
Հաջորդիվ ԱԺ քննարկմանն է ներկայացվել «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության անդամներ Արամ Գրիգորյանի և Արմեն Հակոբյանի համահեղինակած՝ «Հաշվեքննիչ  պալատի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ներկայացնելով նախագիծը՝ Արամ Գրիգորյանը նշել է, որ փոփոխության արդյունքում Հաշվեքննիչ պալատի անդամ կարող է ընտրվել նաև հանրային ֆինանսների կառավարման ոլորտի նվազագույնը 10 տարվա աշխատանքային ստաժ ունեցող պաշտոնատար անձը՝ առանց հաշվի առնելու հինգ տարվա ղեկավարի պաշտոնում աշխատած լինելու հանգամանքը:
Հարցերից ու ելույթներից հետո խորհրդարանը 24 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ օրենքն ընդունել է:
Անցնելով օրակարգային հաջորդ հարցին՝ խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը նշել է իր և ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցի՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ընդգրկվելու ցանկության մասին և քննարկման ներկայացրել ««Յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» Ազգային ժողովի 2020 թվականի մայիսի 21-ի ԱԺՈ-011-7 որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» ԱԺ որոշումը: Որոշման համաձայն՝ Արթուր Թովմասյանը համալրել է ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի, իսկ Գագիկ Բաղունցը՝ Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների կազմերը:
Խորհրդարանը միաձայն ընդունել է որոշումը:
Ընդմիջումից հետո պատգամավորները լսել և ի գտություն են ընդունել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի ներկայացրած՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության մասին տարեկան հաղորդումը և Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արսեն Առստամյանի ներկայացրած՝ խորհրդի 2019 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Политика 20:29 30/06/2020 Армения
Сегодня, 30 июня, Национальное собрание Республики Арцах созвало внеочередную сессию. Об этом сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
Председатель НС Артур Товмасян, открывая внеочередную сессию, поздравил депутатов с Международным днем парламентаризма, который отмечается 30-го июня, и пожелал успехов в личной жизни и законотворческой работе.
Сессия стартовала с церемонии принесения присяги: принимая за основу заявление об отставке депутата Овика Дживаняна от 15-го июня и руководствуясь пунктом 8 части первой статьи 137 закона «Регламент Национального собрания» завершены депутатские полномочия Овика Дживаняна, избранного депутатом по списку блока партий «Свободная Родина-ОГА». Депутатский мандат получил следующий по списку блока партий «Свободная Родина-ОГА» кандидат в депутаты Виген Арутюнян.
После церемонии принесения присяги Вигена Арутюняна парламент приступил к рассмотрению вопросов, стоящих на повестке дня.
При участии государственного министра Григория Мартиросяна и членов Правительства парламент рассмотрел отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2019 год, представленный министром финансов Ваграмом Багдасаряном. Говоря о результатах обсуждений в постоянных комиссиях и фракциях, министр финансов отметил, что в общей сложности Правительство получило около 60 вопросов и предложений.
Продолжая обсуждение, положительное заключение относительно отчета об исполнении государственного бюджета за 2019 год представил председатель Аудиторской палаты Эрнест Аванесян.
Положительные заключения относительно проекта представили также председатели постоянных комиссий НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Артур Арутюнян и Сейран Айрапетян.
После обмена мнениями фракции «Демократическая партия Арцаха», «Армянская Революционная Федерация», «Справедливость» Арцаха, «Единая Родина» и «Свободная Родина-ОГА» представили свои позиции по отчету об исполнении бюджета.
Подводя итоги обсуждения, государственный министр Григорий Мартиросян коснулся озвученных депутатами вопросов и беспокойств, подчеркнув, что предложения конструктивного характера будут учтены Правительством, а в случае необходимости будут предоставлены разъяснения.
Соотношением голосов 25 - «за», 3 - «против» и 3 воздержавшихся парламент утвердил годовой отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2019 год, который по линии доходов составил 117,982,025.2 тыс драмов, по линии расходов - 111,818,706. 0 тыс драмов, профицит бюджета - 6,163319. 2 тыс драмов.
Далее на рассмотрение НС был представлен законопроект «О внесении изменения в закон "Об Аудиторской палате"», авторами которого являются члены фракции «Свободная Родина-ОГА» Арам Григорян и Армен Акопян. Представляя проект, Арам Григорян отметил, что в результате изменения должностному лицу, имеющему минимум 10-летний стаж работы в сфере управления общественными финансами, будет предоставлена возможность быть избранным в члены Аудиторской палаты, не принимая во внимание наличие пятилетнего стажа работы на должности руководителя.
После вопросов и выступлений парламент соотношением голосов 24 – «за» и 8 – «против» принял закон.
Перейдя к следующему вопросу повестки дня, глава парламента Артур Товмасян заявил о своем желании и желании заместителя председателя НС Гагика Багунца войти в состав постоянных комиссий НС и представил на обсуждение постановление НС «О внесении изменения в постановление НС от 21-го мая 2020 года "О создании постоянных комиссий Национального собрания седьмого созыва"». Согласно постановлению, Артур Товмасян пополнил состав постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, а Гагик Багунц – по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
Парламент единогласно принял постановление.
После перерыва депутаты заслушали и приняли к сведению годовое сообщение о деятельности Защитника прав человека и о защите прав и свобод человека, представленное Артаком Бегларяном, и годовое сообщение о деятельности Совета общественной телерадиокомпании Республики Арцах за 2019 год, представленное председателем совета Арсеном Арустамяном.