Հասարակություն 12:40 01/07/2020 Հայաստան
Հայ գիտնականները ստացել են միացություններ, որոնք հնարավոր է կարողանան ճնշել վիրուսի ներթափանցումը բջիջ
Հիվանդությունների վերահսկման և  կանխարգելման ազգային կենտրոնը, որն իրականացնում էր հայկական արտադրության կորոնավիրուսի հաստատման ՊՇՌ թեստերի անկախ փորձարկումները, եզրափակել է դրանք, արդյունքներն ուղարկել առողջապահության նախարարություն։ Ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը։
Նրա խոսքով, եթե չի սխալվում, նախարարությունն արդեն գրություն է ուղարկել իրենց ինստիտուտ, որը ստանալուց հետո սկսվելու է թեստերի տրամադրումը ԱՆ-ին, որպեսզի բաշխի կլինիկական ախտորոիչ լաբորատորիաներ։
«Այս պահին արդեն պահեստավորած ունենք 6000 թեստ, անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք մատակարարել»,- նշեց Ա. Առաքելյանը՝ հավելելով, որ նախապես հայտարարվել էր՝ օրական 2000 թեստ կարող են արտադրել, սակայն անհրաժեշտության դեպքում այդ ծավալը կարող են ընդլայնել։
Նա տեղեկացրեց, որ թեստերի արտադրության հետ կապված աշխատանքները սկսվել էին մարտի կեսերին՝ հիմնականում գիտական գրականության, առկա ուղեցույցների վերլուծությունից, հնարավոր տարբերակների մշակումից։ Արդեն բուն թեստերի մշակումները սկսվել էին մայիսի 14-ից, երբ ժամանել էր իրենց հարկավոր նյութերի երկրորդ խմբաքանակը։
«Այսինքն, թեստերի օպտիմիզացիան, փորձարկումը ներքին լաբորատորիայում և  Հիվանդությունների վերահսկման և  կանխարգելման ազգային կենտրոնում, տևել է մեկուկես ամիս»,- ասաց նա։
Թեստերի արժեքի հետ կախված Ա. Առաքելյանն ասաց, որ կառավարությունից 250 հազար դոլարի նյութեր են ստացել, որպեսզի մատակարարեն 100 հազար թեստ, այսինք՝ մեկ թեստի արժեքը կազմում է 2,5 դոլար. «Հավելյալ ֆինանսավորում մենք չենք ստացել։ Այդ աշխատանքներն իրականացվում են մեզ տարեկան տրամադրվող գիտական հետազոտությունների բազային ծրագրի շրջանակներում։ Բոլոր ծախսերը եթե հաշվարկենք, մեկ թեստի արժեքը  2 դոլար 75 ցենտից չի անցնում»։
Նա նշեց, որ իրենց կողմից իրականացված շուկայի հետազոտությունը ոչ միայն ՀՀ-ում, նաև այլ երկրներում, ցույց է տվել, որ մեկ թեստի վաճառքի միջին արժեքը մոտ 10 դոլար է։
Հարցին՝ որակական առումով հայկական թեստերն արդյո՞ք չեն զիջում ներկրվածին, ի՞նչ փորձարկումներ են անցել, Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենը պատասխանեց. «Երբ համապատասխան գրությունը ստանանք առողջապահության նախարարությունից, փորձարկումների արդյունքները կհրապարակենք։ Ինչ վերաբերում է նեղ լաբորատոր փորձարկումներին, ապա տարբեր փորձարկումների շրջանակներում ստացել ենք 98-100 տոկոս ճշտություն համեմատած ներկրված թեստերի հետ»։
Ինչ վերաբերում է արտահանմանը և դրսի արձագանքին ու համագործակցությանը, նա նշեց, որ իրենք այս ամբողջ ընթացքում համագործակցել են իրենց արտասահմանյան գործընկերների հետ, իսկ այս պահին արտահանման հարցեր ընդհանրապես չեն քննարկում։
«Այն թեստերը, որոնք մենք արտադրում ենք, բավականաչափ երկար սերտեֆիկացիայի և գրանցման փուլ պետք է անցեն։ Այս պահին այդ օրենսդրությունը չի գործում, ենթաօրենսդրական նորմեր են ներդրվում ախտորոշիչ թեստերի մշակման ու սերտեֆիկացիայի համար»,- ասաց Ա. Առաքելյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք հակամարմինների թեստեր ստեղծելու մասին մտածում են, Ա. Առաքելյանն ասաց, որ ներուժ ունեն, բայց այս պահին ավելի կարևոր է  ունենալ ախտորիչ թեստեր։ Նա նշեց, որ իրենք իրականացնում են նաև հետազոտություններ ուղղված հակավիրուսային դեղամիջոցների կամ միացությունների հայտնաբերմանը, որոնք կարող են այս պահին օգտագործվել կորոնավիրուսի բուժման նպատակով։ Ա. Առաքելյանն ընդգծեց, որ այս պահին տեսական բնույթ են կրում, բայց կարող է ինչ-որ պահի անցնել նաև փորձարարական փուլ։
«Հակավիրուսային մեխանիզմների ուսումնասիրության գիտական խումբն է, ղեկավար Հովակիմ Զաքարյանի գլխավորությամբ, իրականացնում գիտական հետազոտություն։ Արդեն կարողացել են իդենտիֆիկացնել մի քանի շատ հետաքրքիր միացություն, որոնք ունեն լավ խնամակցություն վիրուսի սպիտակուցների հետ, ինչը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ այդ միացությունները կկարողանան ճնշել վիրուսի ներթափանցումը բջիջ։ Բայց արդյունքից մինչև կիրառություն դեռ երկար ճանապարհ կա, որն անցած չէ»,- ասաց Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենը։
Նա ընդգծեց, որ սրանք հիմնարար գիտական հետազոտություններ են, այս պահին չունեն միացություններ կամ դեղամիջոցներ, որոնք կարող են առաջարկել որպես բուժման միջոց։

Общество 15:40 01/07/2020 Регион
Армянские ученые получили соединения, которые, возможно, смогут подавлять проникновение вируса в клетку
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, который проводит независимые испытания ПЦР-тестов для диагностики коронавируса, завершил их, результаты направлены в Минздрав РА. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил директор Института молекулярной биологии НАН Армении Арсен Аракелян.
Аракелян отметил, что Институт ожидает официального ответа от Минздрава, после чего сможет предоставить тесты министерству, чтобы оно распределило между диагностическими лабораториями.
«В Институте молекулярной биологии НАН Армении уже произведены 6 тыс. тестов, при необходимости может начать поставки», – указал он, добавив: предварительно заявлялось, что мы можем производить по 2 тыс. тестов в день, но при необходимости объемы производства могут быть расширены.
Как рассказал Аракелян, работы по созданию тестов начались в середине марта с анализа имеющейся научной литературы, пособий и разработки возможных вариантов. Разработка непосредственно тестов началась с 14 мая, когда Институт получил вторую партию необходимых материалов.
«Иными словами, создание и внутренние испытания, а также испытания Национального центра по контролю и профилактике заболеваний заняли полтора месяца», – сказал он.
Что касается стоимости тестов армянского производства, то, как отметил Аракелян, Институт использовал из полученных от правительства средств $250 тыс. на разработку 100 тыс. тестов, иными словами стоимость одного теста составляет $2,5.
«Дополнительного финансирования мы не получали. Эти работы осуществляются в рамках ежегодной базовой программы научных исследований. Если учесть все расходы, стоимость одного теста не превышает 2 доллара 75 центов», – сказал он, добавив: на фоне имеющихся в мире цен в среднем в $10 это является достаточно приемлемым и доступным вариантом.
На вопрос, не уступают ли армянские тесты импортным по качеству, какие испытания они прошли, директор Института молекулярной биологии ответил: «Когда мы получим соответствующее письмо Министерства здравоохранения, мы опубликуем результаты испытаний. Что касается внутренних лабораторных испытаний, то мы в рамках различных испытаний получили точность в 98-100% – по сравнению с импортными тестами».
Говоря о возможности экспорта армянских тестов и международного сотрудничества, то, по его словам, Институт очень тесно взаимодействует с иностранными коллегами, но вопросы экспорта пока не обсуждаются.
«Производимые нами тесты должны пройти процедуру длительной сертификации и регистрации, однако в Армении эта процедура пока не действует, и подзаконные нормы по разработке и сертификации диагностических тестов еще внедряются», - сказал Аракелян.
Он отметил также, что в Армении имеется потенциал для производства тестов на антитела, но сейчас критически важно производить тесты на диагностику, чтобы выявлять заболевание.
По словам Аракеляна, они также проводят исследования по созданию противовирусных препаратов или соединений, которые можно сейчас использовать для лечения коронавируса. A. Аракелян подчеркнул, что на данный момент они носят теоретический характер, но в какой-то момент могут перейти на стадию испытаний.
«Научная группа по изучению противовирусных механизмов во главе с Овакимом Закаряном проводит научные исследования. Им уже удалось идентифицировать ряд очень интересных соединений, которые хорошо взаимодействуют с вирусными белками, что позволяет нам заключить, что эти соединения смогут подавлять проникновение вируса в клетку. Но от результата до применения еще предстоит пройти долгий путь», – сказал директор Института молекулярной биологии.
Он подчеркнул, что это фундаментальные научные исследования, на данный момент у них нет соединений или лекарств, которые можно предлагать в качестве средства лечения.