Հասարակություն 12:19 01/07/2020 Հայաստան
Մեկնարկեց 2020թ. ամառային զորակոչը: Հանրապետական կենտրոնական հավաքակայանում ամառային զորակոչի գործընթացի պատշաճ իրականացմանը զուգահեռ հակահամաճարակային խիստ միջոցառումներ են կազմակերպված՝ զինված ուժեր վարակի ներթափանցումը կանխելու նպատակով։
ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացնում է, որ բոլոր զորակոչիկները ծառայության մեկնելուց առաջ պարտադիր թեստավորվում են, այնուհետև միայն մասնակցում վիճակահանությանը։
«Դե ինչ, գալիք երկու ամիսների ընթացքում հարյուրավոր երիտասարդներ՝ մեկը մարզիկ, մեկը երաժիշտ, մյուսը՝ ապագա տնտեսագետ, կհագնեն ազգային բանակի համազգեստն ու կզինվորանան՝ շարունակելով անխախտ պահել սահմանը։
Արժանապատիվ և բարի ծառայություն, տղաներ»,-գրել է նա ու մի քանի լուսանկարներ հրապարակել։
Հիշեցնենք, որ հակահամաճարակային պայքարի շրջանակում «Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամը մեծաքանակ թեստեր և նմուշառման պարագաներ է նվիրաբերել ՀՀ զինված ուժերին, որոնցով 2020 թվականի ամառային զորակոչին ենթակա բոլոր ՀՀ քաղաքացիները կթեստավորվեն։
Հունիսի 17-ին նվիրաբերված պարագաները փոխանցվել են ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական ծառայությանը:
Զորակոչիկները թեստավորվելու են կորոնավիրուսային վարակի իմունոֆերմենտային եղանակով ախտորոշման միջոցով, որի նպատակը իմունոգլոբուլինների (հակամարմինների) հայտնաբերումն է։ Ախտորոշման գործընթաց է տևում է մոտ մեկ ժամ։

Society 14:11 01/07/2020 Armenia
The summer 2020 military draft has launched in Armenia, with the first conscripts drafted to the compulsory military service on Wednesday, Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said on Facebook.
In parallel with the proper implementation of the summer conscription process in the Republican Central Military Assembly Point, strict anti-coronavirus measures are in place to prevent the spread of the infection in the armed forces, she said.
All conscripts are tested for Covid-19 before joining the military and taking part in the lottery, the spokeswoman added.
“Thus in the next two months, hundreds of young people, including athletes, musicians and future economists, will wear the uniform of the national army and become soldiers, continuing to keep the borders intact,” Stepanyan said, wishing the best of luck to all draftees.
Earlier in June Tovmasyan Charitable Foundation donated a large number of coronavirus tests to the Armenian army, which will be used for testing the conscripts.