Հասարակություն 17:38 02/07/2020 Տարածաշրջան
Հինգշաբթի առավոտյան հրդեհ է բռնկվել Իրանի Նաթանզ քաղաքում գտնվող ուրանի հարստացման գործարանում: Այս մասին հայտնել են լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով քաղաքի ղեկավար Ռամզանալի Ֆիրդուսիին:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, քաղաքապետը չի հայտնել միջադեպի պատճառները՝ ասելով միայն, որ անհանգստանալու պատճառ չկա:
Նրա խոսքով, հրշեջ-փրկարարներ են ուղարկվել դեպքի վայր:
Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության (OAEI) ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին իր հերթին հայտնել է, որ արտակարգ դեպքի արդյունքում վնասվել է Նաթանզի միջուկային օբյեկտի հարևանությամբ կառուցվող շենքը:
Նրա խոսքով, զոհեր չկան, գործարանը շարունակում է գործել բնականոն ռեժիմով:
Քամալվանդին հայտնել է, որ OAEI- ի մասնագետները ժամանել են Նաթանզի միջուկային համալիր՝ դեպքը հետաքննելու համար:

Общество 20:32 02/07/2020 Регион
Пожар произошел в четверг утром на территории предприятия по обогащению урана в иранском Натанзе, сообщили СМИ страны со ссылкой на главу города Рамезанали Фирдоуси. Информацию передает «Интерфакс».
Глава города не объяснил причины инцидента, отметив лишь, что «поводов для беспокойства нет». По его словам, на место были направлены пожарные и спасатели.
В свою очередь, представитель Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Бехруз Камалванди сообщил, что в результате инцидента было повреждено здание, строящееся рядом с ядерным объектом в Натанзе.
По его словам, жертв нет, завод продолжает функционировать в штатном режиме.
Камалванди сообщил, что специалисты ОАЭИ прибыли на ядерный комплекс Натанз для расследования инцидента.