Առողջություն 15:52 03/07/2020 Հայաստան
Լիտվիայից ժամանած պատվիրակությունը պատրաստվում է  վերադառնալ հայրենիք, քանի որ Հայաստանում ավարտել են իրենց առաքելությունը։ 11 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը Լիտվայից Հայաստան էր ժամանել երկու շաբաթ առաջ` իր հետ բերելով բժշկական պաշտպանիչ պարագաներ, սարքավորումներ և Covid-19-ի ախտորոշման թեստեր:
Առողջապահության նախարարությունից յակտնում են, որ բժիշկներն աշխատել են «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի և «Վնասվածքաբանության և Օրթոպեդիայի գիտահետազոտական կենտրոնի» վերակենդանացման բաժանմունքներում, իսկ փորձագետների թիմը՝ առողջապահության նախարարությունում, ՀՀ Ան Առողջապահության ազգային ինստիտուտում, ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում և «Նորք ինֆեկցիոն» կլինիկական հիվանդանոցում։
Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն հույս է հայտնել, որ Լիտվայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարում, այլև դրանից հետո: Դեսպանը նաև իր շնորհակալությունն է հայտնել նախարարին ջերմ ընդունելության համար և խոսքը փոխանցել Մարիուս Չիուրլիոնիսին, ով ներկայացրել է Հայաստանի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները, եզրակացությունները և արել առաջարկներ` ներկայիս իրադրության շուրջ:
Անդրադառնալով Մարիուս Չիուրլիոնիսի առաջարկներին` Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ լաբորատորիաների ընդլայնման հարցը նախարարության առաջնահերթություններից է և այդ ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:

Lithuanian doctors complete their mission in Armenia
Medical workers from Lithuania, who have arrived to Yerevan to help their Armenian colleagues in the fight against the coronavirus pandemic, have completed their mission. The grout arrived two weeks ago, bringing medical equipment and Covid-19 diagnostic tests to Armenia.
As the ministry of health reports, the group of doctors worked at intensive care units of number of Yerevan hospitals, while specialists - at the ministry of health, the National Institute of Healthcare, National Center for Disease Control and Prevention as well as Nork Infectious Clinical Hospital.
During today’s meeting with Health Minister Arsen Torosyan Ambassador of Lithuania in Armenia Inga Stanytė-Toločkienė expressed hope that the assistance provided by Lithuania will not only contribute to the fight against coronavirus but also have a positive impact after the pandemic. The Ambassador also thanked Minister Torosyan for the reception. The Lithuanian experts next presented their observations about Armenia, conclusions from their experience and provided recommendations.
One of the suggestions was the enhancement of the laboratories in the country. Minister Torosyan informed that the issue is among the priorities of the ministry and works have started in that direction.