Իրավունք 10:13 06/07/2020 Աշխարհում
Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպը հետաքննվում է Ֆրանսիայի բարձրագույն դատարանի կողմից՝ COVID-19 ճգնաժամի կառավարման պատճառով:
Ինչպես գրում է Euronews-ը, այս մասին հայտարարությունը հայտնի դարձավ այն բանից հետո, երբ նա հրաժարական տվեց նախորդ ուրբաթ։ Էդուարդ  Ֆիլիպն այժմ կզբաղեցնի իր նախկին պաշտոնը՝ Հավրե քաղաքի քաղաքապետ, նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններից հետո:
Էդուարդ Ֆիլիպը մեղադրվում է «աղետի դեմ պայքարը չհաջողելու համար»՝ Ֆրանսիայի արդարադատության դատարանի կողմից: Այն միակ ֆրանսիական դատարանն է, որը կարող է դատել կառավարության անդամներին՝իրենց գործողությունների համար:
Դատապարտման դեպքում Ֆիլիպին կարող է սպառնալ մինչև երկու տարվա ազատազրկում, գումարած տուգանքներ:
Ֆիլիպը հայտարարել է, որ «քննչական հանձնաժողովին կտա բոլոր պատասխաններն ու անհրաժեշտ տեղեկատվությունը»՝ իր և կառավարության գործողությունները հասկանալու համար:
Նշվում է, որ հետաքննվում են նաև Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Օլիվյե Վերանը և նրա նախորդ Ագնես Բուզանը, որը փետրվարին հրաժարական տվեց՝ Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու համար:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չի մեկնաբանել Ֆիլիպին հետաքննության մեջ ներգրավելու հարցը, բայց ուրբաթ շնորհակալություն էր հայտնել նախկին վարչապետին՝ երեք տարվա իր աշխատանքի համար:
Գործը բացվել է այն բանից հետո, երբ մարտի կեսից COVID-19 հիվանդները, բժիշկները, բանտային ծառայողները, ոստիկանության ծառայողները և այլք 90-ից ավել բողոք էին ներկայացրել Արդարադատության դատարան, մասնավորապես` դիմակների և այլ սարքավորումների պակասի պատճառով:
Այս դատարանը սովորաբար տարեկան ընդամենը մի քանի բողոք է ունենում: 90 բողոքներից 44-ը մերժվել է, իսկ 37-ը դեռ քննության փուլում է:
Ֆրանսիան աշխարհում կորոնավիրուսային մահվան դեպքերով հինգերորդն է՝ ավելի քան 29,800 մահով, մոտ 167 հազար վարակի դեպքերով։

Law 11:06 06/07/2020 World
France's ex-prime minister Edouard Philippe is being investigated by a French top court over his management of the COVID-19 crisis, Euronews reports.
The announcement came just hours after he resigned as part of a government reshuffle. He will now take up his former post as Le Havre's mayor following last week's municipal elections.
He is accused of "failing to fight disaster" in a case opened by the Court of Justice of the Republic (CJR), the only French court that can judge government members over their actions while in office.
Philippe could face up to two years in prison plus fines, if he is convicted.
He said he "will bring to the investigation commission all the answers and information necessary" for the understanding of his actions and that of his government.
France's health minister Olivier Véran and his predecessor Agnès Buzyn, who had stepped down in February to run as Paris mayor, are being investigated too.
French President Emmanuel Macron has not commented on this specific issue involving Philippe, but he thanked the former prime minister on Friday for his work during his three-year term.
The case was opened after COVID-19 patients, doctors, prison personnel, police officers and others had filed an unprecedented 90 complaints to the Court of Justice of the Republic from mid-March, notably over shortages of masks and other equipment.
The court usually only sees a few complaints a year. Of the 90 complaints, 44 were dropped by the institution, while 37 are still under examination.