Առողջություն 10:54 07/07/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ-ում վարակվածների թիվը գերազանցել է 3 միլիոնը, համաճարակն առայժմ արագորեն տարածվում է: Ոմանք կարծում են, որ ամեն օր ավելի շատ վարակված մարդկանց հայտնաբերումը՝ մի քանի տասնյակ հազար, կապված է զանգվածային թեստավորման հետ: Թեստավորվում են բոլոր ցանկացողները, Կոնգրեսի հատուկ որոշմամբ, ախտորոշումը անվճար է բոլոր նրանց համար, ովքեր որոշում են անցնել թեստավորում: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Մյուսները նշում են, որ վարակի արագ տարածումը հիմնականում կանխարգելիչ միջոցառումների անտեսումն է, մասնավորապես`դիմակ կրելուց և ձեռքերը լվանալուց հրաժարվելը:
«Ես չեմ կարող հարգել նրանց, ովքեր անտեսում են սանիտարական չափանիշները, դիմակ չեն դնում և չեն հարգում սոցիալական հեռավորությունը», - օրերս ասել էր դերասան Թոմ Հենքսը, որը ևս վարակվել էր COVID-19-ով:
Իրավիճակը բարդ է Հարավային Ամերիկայում։ Բրազիլիայում, չնայած այն հանգամանքին, որ հնարավոր չէ վերահսկել համաճարակի տարածումը, բիզնեսները բացվում։
Պաշտոնական Աթենքը, տեսնելով, որ Սերբիայում համաճարակի հետ կապված իրավիճակը այնքան էլ բարենպաստ չէ, որոշել է, որ այս բալկանյան երկրի քաղաքացիները կարող են հատեն սահմանը միայն բացառիկ դեպքերում:
Իսպանիայում ներկայումս սահմանվել են կարանտինային միջոցառումներ տեղական Գալիցիայում և Կատալոնիայում։ Նշվում է, որ նախարարների կաբինետն իր նիստում կարող է դիտարկել արտակարգ իրավիճակների ռեժիմի մասնակի ներմուծումը՝ բռնկման հետևանքով տուժած տարածքներում:

Здоровье 12:32 07/07/2020 В мире
В США количество зараженных перевалило за 3 миллиона, эпидемия по-прежнему распространяется быстрыми темпами, пишет euronews.com
Часть наблюдателей полагает, что ежедневное выявление инфицированных в количестве нескольких десятков тысяч связано с массовой проверкой на вирусоносительство. Тесты проводятся всем желающим, особым решением Конгресса диагностика бесплатна для всех тех, кто решил сдать анализ.
Другие указывают, что стремительное распространение заражение - это в первую очередь пренебрежение мерами профилактики, в частности, отказом от ношения маски и мытья рук.
"Я не могу уважать тех, кто игнорирует санитарные нормы, не надевает маску и не соблюдает социальное дистанцирование", - заявил Том Хэнкс, сам перенесший COVID-19.
Не лучшим образом обстоят дела и в Южной Америке. В Бразилии, несмотря на то, что пандемию под контроль взять не удается, бизнесы открываются в крупных агломерациях, таких. как Сан-Паулу.
Официальные Афины, видя, что в Сербии ситуация с эпидемией выглядит не слишком благоприятной, разрешили пересекать границу гражданам этой балканской страны лишь в исключительных случаях.
В Испании в настоящий момент карантинные меры действуют локально в Галисии и в Каталонии, сообщается, что кабинет министров на своем заседании может рассматривать частичное введение режима ЧС в затронутых вспышкой инфекции областях.