ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 10:11 07/07/2020
«Ժողովուրդ». ՄԻԵԴ-ի կողմից ՀՀ իշխանություններին ուղարկված հարցաշարը ինչ-որ չափով ապտակ է իշխանական իրավաբանական թևին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Դեռևս հունիսի 29-ին հայտնի դարձավ, որ ԱԺ-ի կողմից «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի փոփոխություններից հետո ՍԴ երեք արդեն նախկին դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանը, Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը և Սահմանադրական դատարանի արդեն նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանը դիմել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Եվ, ահա, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավականին օպերատիվ կերպով ՀՀ կառավարությանը հարցաշար է ուղարկել դատավորների մասին: Սա, համաձայնեք, ինչ-որ չափով ապտակ է ՄԻԵԴ-ի կողմից ՀՀ իշխանությունների իրավաբանական թևին: Ու եթե ՄԻԵԴ-ը որոշի ընդունել հայցի ապահովման միջնորդությունը և կասեցնել ՍԴ երեք դատավորների պաշտոնանկության ու նախագահի գահընկեցության գործընթացը, ապա առնվազն երեք անձինք՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ինչպես նաև ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը պետք է հրաժեշտ տան իրենց պաշտոններին: Ինչո՞ւ. որովհետև հենց նրանք էին պարտավոր ապահովել միջազգային հանրության հետ համագործակցությունն ու հասկացվածությունը, անխոցելի նախագիծ մշակել, ինչը, ըստ էության, չի արվել:
Նկատենք, որ ՄԻԵԴ-ի նման օպերատիվ գործելաոճի հարցում մեծ դերակատարում ունի նաև Վենետիկի հանձնաժողովի նկատմամբ մեր երկրի վերաբերմունքը: Որքան էլ աներկբա լինի այն, որ ԵԽԽՎ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացություններն ունեն խորհրդատվական բնույթ, այնուամենայնիվ, ՀՀ իշխանությունները չեն կարող նսեմացնել կառույցի դերը և չհետևել տրված խորհուրդներին: Ի վերջո, ՄԱԿ-ի որոշումներն էլ ունեն խորհրդատվական բնույթ, բայց դրանց պարտադիրության մասին բոլորը մշտապես գիտեն: Եվ այս պարզ իրողությունը հաշվի առնելով՝ ԵԽԽՎ-ն չէր կարող թույլ տալ, որ անտեսվի Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը` ԵԽԽՎ-ն արժեզրկելով բոլոր 47 անդամ երկրների համար: Իսկ ինչ վերաբերում է ՍԴ դատավորների ճակատագրին, ապա եթե ՄԻԵԴ-ը հայցի ապահովման միջոց կիրառի, նշանակում է կասեցնել դատավորների պաշտոնանկության գործընթացը, մինչև բուն գանգատը կքննվի, ինչը կարող է տարիներ տևել: Եթե առաջիկա օրերին նման զարգացում լինի, ապա Հրայր Թովմասյանը պետք է շարունակի կատարել ՍԴ նախագահի պարտականությունները, իսկ Ալվինա Գյուլումյանը, Հրանտ Նազարյանն ու Ֆելիքս Թոխյանը պետք է մնան դատավորներ, մինչև ՄԻԵԴ-ը վերջնական որոշումը կայացնի:
Իհարկե, ՀՀ իշխանությունները կարող են նաև չկատարել ՄԻԵԴ կայացրած որոշումը հայցի ապահովման մասով, ինչը կունենա արդեն կոնկրետ քաղաքական հետևանքներ ԵԽ նախարարների կոմիտեում` առավել բարդ հեռանկարներով: Հաշվի առնելով վերը բերվածը՝ կարելի է եզրակացնել, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վստահելի իրավաբանական թևը հերթական անգամ անհարմար դրության մեջ դրեց կառավարությանը` խորապես չհաշվարկելով իրավաբանական հետևանքները»:

Пресса дня 13:18 07/07/2020 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что еще 29 июня стало известно, что после внесения изменений в конституционный закон «О Конституционном суде», трое бывших судей КС – Альвина Гулмян, Феликс Тохян и Грант Назарян, и уже бывший председатель Конституционного суда Грайр Товмасян обратились в Европейский суд по правам человека. И вот, Европейский суд по правам человека оперативно направил правительству Армении вопросник о судьях. Это, согласитесь, в какой-то мере пощечина со стороны ЕСПЧ правящему юридическому крылу Армении.
И если ЕСПЧ решит принять ходатайство об обеспечении иска и отменить процесс прекращения полномочий трех судей и процесс узурпации полномочий президента, то как минимум, трое лиц – министр юстиции Рустам Бадасян, представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян, а также председатель постоянной комиссии по государственным вопросам Владимир Варданян должны подать в отставку со своих постов. Почему? Потому что именно они обязаны были обеспечить понимание и сотрудничество с международным сообществом, разработать неуязвимый проект, чего, по сути, не сделано.
«Отметим, в вопросе оперативности ЕСПЧ большую роль сыграло также отношение нашей страны к Венецианской комиссии. Сколько бы ни говорили о том, что мнения Венецианской комиссии и ЕСПЧ являются консультативными, власти Армении, тем не менее, не могут принижать роль этих структур и игнорировать их рекомендации. В конце концов, решения ООН также являются консультативными, однако все знают об их обязательности. И учитывая эту очевидную реальность, ЕСПЧ не могло позволить, чтобы мнение Венецианской комиссии игнорировалось, дискредитировав ПАСЕ для всех 47 членов. Что касается судьбы судей Конституционного суда, то если ЕСПЧ применит меры по обеспечению иска, то это значит, отменить процесс прекращения полномочий судей до тех пор, пока будет рассмотрена жалоба, что может длиться годы. Если в ближайшие дни произойдет подобное развитие, то Грайр Товмасян должен продолжать обязанности председателя Конституционного суда, а Альвина Гулумян, Феликс Тохян и Грант Назарян – исполнять полномочия судей, до принятия окончательного решения ЕСПЧ.
Конечно, власти Армении могут не выполнить также принятое ЕСПЧ решение по части обеспечения иска, что повлечет за собой конкретные политические последствия в Комитете министров СЕ с наиболее сложными перспективами. Учитывая вышеизложенное, можно предположить, что доверенное юридическое крыло премьер-министра Никола Пашиняна в очередной раз поставит в неудобное положение правительство, не рассчитав серьезные юридические последствия», - пишет газета.