Իրավունք 23:34 08/07/2020 Հայաստան
ՄԻԵԴ-ը մերժել է Հրայր Թովմասյանի ու ՍԴ նախկին 3 անդամների դիմումը՝ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նախօրեին որոշում է կայացրել մերժել  միջանկյալ միջոցի կիրառումը «Գյուլումյանն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործով,  որը վերաբերում է վերջերս ՀՀ Սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխություններին:
Ասվում է, որ 4 դիմումատուները մասնավորապես հայցել էին, որ Եվրոպական դատարանը ՀՀ կառավարությունից պահանջի սառեցնել սահմանադրական փոփոխությունները և իրենք՝ Ալվինա Գյուլումյանը, Ֆելիքս Թոխյանը, Հրանտ Նազարյանը, պահպանեն դատավորի իրենց պաշտոնները, իսկ Հրայր Թովմասյանը՝ ՍԴ նախագահի մանդատը:
Դատարանը որոշել է մերժել հայցը, քանի որ այն ՄԻԵԴ 39-րդ Կանոնի (միջանկյալ միջոց) կիրառման շրջանակներից դուրս է և չի ենթադրում չվերականգնվող վնաս՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ներքո։
Նշենք, որ սա հիմնականում կիրառվում է կյանքին սպասռնացող վտանգի, խոշտանգման դեպքում։
ՄԻԵԴ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ 2015-ին փոփոխվեց ՀՀ Սահմանադրությունը, որով ներկայացվեց 12-ամյա չվերկարացվող ժամկետ Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) դատավորների և 6 տարվա ժամկետ՝ ՍԴ նախագահի համար: Այնուամենայնիվ, անցումային դրույթների համաձայն՝ դատավորները, ովքեր նշանակված են եղել մինչ այս փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելը, պետք է շարունակեին աշխատել հին կանոններով, որոնց համաձայն ՍԴ դատավորները նշանակվել են մինչև նրանց թոշակի անցնելը, իսկ ՍԴ  նախագահը պետք է պահպաներ իր մանդատը ևս մինչև թոշակի անցնելը:
Վերջերս որոշվեց փոփոխել Սահմանադրությունն այնպես, որ ՍԴ բոլոր դատավորները պաշտոնավարեն 12-ամյա ժամկետով՝ անկախ նրանց նշանակման ամսաթվից, և ՍԴ նախագահի մանդատը լինի 6 տարով։ Պլանավորված հանրաքվեն սանիտարական ճգնաժամի պատճառով հնարավոր չեղավ անցկացնել և այս փոփոխություններն ընդունվեցին Խորհրդարանի կողմից և ուժի մեջ մտան 2020 թվականի հունիսից, որով դադարեցվեցին առաջին երեք դիմորդների՝ Ալվինա Գյուլումյան, Ֆելիքս Թոխյան, Հրանտ Նազարյան, պաշտոնավարման ժամկետը, և չորրորդ դիմումատուի՝ Հրայր Թովմասյան, ՍԴ նախագահի մանդատը:

Law 12:15 09/07/2020 Armenia
The European Court of Human Rights (ECHR) decided on Wednesday not to apply an interim measure requested in the case Gyulumyan and Others v. Armenia concerning the recent amendments to the Constitution of Armenia.
The four applicants, Alvina Gyulumyan, Hrant Nazaryan, Feliks Tokhyan and Hrayr Tovmasyan who were judges of the Constitutional Court (CC) of Armenia at the time of the constitutional reform, requested in particular that the European Court indicate to the Armenian government that they freeze enforcement of the constitutional amendments and preserve their offices.
The court decided to reject the request as outside the scope of application of Rule 39 (interim measures) of the Rules of Court, since it did not involve a risk of serious and irreparable harm of a core right under the European Convention on Human Rights.
ECHR reminds that in 2015 the Constitution of Armenia was amended, introducing a 12-year non-renewable term of office for Constitutional Court judges and establishing a 6-year non-renewable mandate for the president of Armenia’s highest court.
However, pursuant to a transitional arrangement, judges who had been appointed before the entry into force of these amendments were to continue serving under the old rules, according to which CC judges were appointed until their retirement. Similarly, the president of the CC was to keep his mandate until retirement
Recently, it was decided to amend the Constitution in a manner that all judges of the CC would have a 12-year term of office, regardless of their date of appointment. The six-year non-renewable mandate of the Constitutional Court head was also to be applied. Failing the ability to hold a planned referendum due to the sanitary crisis, these amendments were adopted by parliament and entered into force in June 2020 and effectively terminated the term of office of the first three applicants in the case, judges of the CC, and the mandate of the fourth applicant as president of the top court of Armenia.