Հասարակություն 18:10 09/07/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էրիկ Հարությունյանին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ, երկրի ղեկավարը նշել է, որ Շուշիի շրջանի զարգացումը կառավարության առաջնահերթություններից է, և այդ նպատակով տարբեր մեծածավալ ծրագրեր են նախատեսվում:
Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է բերդաքաղաքի խմելու ջրի խնդրի լուծման համար կարճ ժամանակում ուսումնասիրել նոր ջրագծի կառուցման հնարավորությունները, լրացուցիչ 25 մլն ՀՀ դրամ հատկացնել սոցիալական ծրագրերով տրամադրվող շինանյութերի ձեռքբերման համար, ինչպես նաև` զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծման շրջանակներում հերթացուցակում գտնվող 10 ընտանիքների համար կառուցել առանձնատներ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Շուշի քաղաքի կենտրոնական հատվածներում հողատարածքների տրամադրումը պետք է ժամանակավորապես դադարեցվի՝ մինչև քաղաքի գլխավոր հատակագծի կազմումը:

Общество 19:11 09/07/2020 НКР
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сегодня, 9 июля, принял руководителя районной администрации Шушинского района Эрика Арутюняна, который доложил президенту о реализуемых программах и существующих проблемах в районе, в том числе о вопросах дефицита питьевой воды и обеспечения жильем по социальным программам. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Согласно информации, А. Арутюнян отметил, что развитие Шушинского района является одним из приоритетов правительства, и с этой целью предусмотрено реализовать разные масштабные проекты.
Араик Арутюнян поручил изучить в короткие сроки возможность проведения нового водопровода для решения проблемы с питьевой водой, а также дополнительно предоставить 25 млн драмов для приобретения стройматериалов по социальным программам, равно как и строительства домов для 10 семей, находящихся на квартирном учете, в рамках решения жилищных проблем семей погибших азатамартиков.
А. Арутюнян подчеркнул, что предоставление земельных участков в центральной части города Шуши должно быть временно приостановлено до составления генплана города.
Во встрече приняли участие министр территориального управления и развития Жирайр Мирзоян и советник президента Сергей Григорян.