Հասարակություն 11:19 11/07/2020 Հայաստան
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հայտարարում է, որ  Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հուլիսի 10-ին Պետրոս Ղազարյանի հյուրը փաստաբան, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ նախագահ Լուսինե Հակոբյանն էր։
Թեման՝ ՄԻԵԴ որոշումը։ Զրույցը վերածվեց ատելության քարոզի, թիրախում նախկին իշխանության ներկայացուցիչներն էին։ Պետրոս Ղազարյանը, որի գործառույթը հարցեր տալն է, իր տեսակետը ներկայացրեց․ «Մի էդպիսի իրավապաշտպան կա, որը նախկինում երբեք ծպտուն չէր հանում, երբ աղաղակող անարդարություններ էին լինում, իսկ հիմա ինքը Հրայր Թովմասյանի երկրպագուն է, երևի մոռացել  է, թե սահմանադրությունը ինչ ձևով բրդեցին, ինչ ձևով մատուցեցին և խաբեցին մարդկանց։
Եվ ահա սույն իրավապաշտպանն ասում է, որ հավանաբար ճնշում է իրականացվել  ՄԻԵԴ-ի դատավորների վրա, որովհետև Ստրասբուրգում մեր ներկայացուցիչը գնացել, հանդիպել է հավանաբար մեր նոր կալաշնիկով ավտոմատով է եղել, ՄԻԵԴ-ը ճնշման տակ է ընդունել այս որոշումը»։
Հյուրն իր հերթին հեգնանքով արտահայտվեց՝ թիրախավորելով Արման Թաթոյանին՝ նշելով, որ նա փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանի մտերիմ ընկերն է։ Զրույցը էթիկայի բոլոր նորմերից դուրս էր, քանի որ խիստ անձնավորված էր։ Պետրոս Ղազարյանը մոռացել էր, որ հաղորդումը հումորային ժանրի չէ․ «Հրայր Թովմասյանն ընդդեմ Հրայր Թովմասյանի»։ Ատելությամբ փաթեթավորված կատակները հանրային հեռուստաընկերությանը հարիր չեն։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը վերջին շրջանում պարբերաբար նկատում է, որ Պետրոս Ղազարյանի հարցազրույցներն անցնում են մասնագիտական ու մարդկային բարոյական սահմանները։ Ի դեպ, Լուսինե Հակոբյանը հանրայինի «սիրելի» փաստաբանն է։ Հանրային միջոցներից ֆինանսավորվող հեռուստաընկերությունը պարտավոր է եթեր տրամադրել նաև այլ փաստաբանների և ոչ թե հնչեցնել նույն անձանց կողմից հնչող կրկնվող մտքերը։

Общество 11:34 11/07/2020 Армения
«10 июля гостем Петроса Казаряна на Общественном телевидении была адвокат и председатель ОО «Объединение «Европа права» Лусине Акопян. Тема – решение ЕСПЧ.
Разговор превратился в пропаганду ненависти, нацеленную на представителей бывшей власти. Петрос Казарян, чья функция задавать вопросы, представил свою точку зрения: ˮЕсть один такой правозащитник, который раньше никогда не произносил ни слова, когда были вопиющие несправедливости, а теперь он фанат Грайра Товмасяна, наверное, он забыл, как протолкнули Конституцию, как ее представили и как люди были обмануты. И этот правозащитник говорит, что, вероятно, на судей ЕСПЧ оказывалось давление, потому что наш представитель отправился в Страсбург, встретился, вероятно, взяв наш новый автомат Калашникова, и ЕСПЧ принял это решение под давлениемˮ.
Гость, в свою очередь, с иронией высказалась в адрес Армана Татояна, отметив, что он – близкий друг адвоката Сирануш Саакян. Разговор был за пределами всяких этических норм, поскольку был крайне персонифицирован.
Петрос Казарян забыл, что программа – не юмористического жанра: ˮГрайр Товмасян против Грайра Товмасянаˮ. Такое явление, как наполненные ненавистью шутки, не подобает Общественному телевидению.
Инициатива ˮМедиа адвокатˮ в последнее время регулярно замечает, что интервью Петроса Казаряна выходят за рамки профессиональных и человеческих моральных границ. Кстати, Лусине Акопян – ˮлюбимыйˮ адвокат Общественного телевидения. Телеканал, финансируемый за счет государственных средств, обязан предоставлять эфирное время и другим адвокатам, а не озвучивать повторяющиеся мысли, высказанные теми же людьми.