Իրավունք 09:36 13/07/2020 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի Մովսես և մի շարք այլ գյուղերի բնակիչներից ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են ստացվում ահազանգեր այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հուլիսի 12-ին՝ ժամը 23-ի սահմաններում սկսել են գնդակոծություն Տավուշի մարզի ուղղությամբ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը նույնատիպ ահազանգեր է ստացել նաև հուլիսի 12-ին՝ ցերեկային ժամերին: Այս մասին նշված է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ։
«Ըստ Մովսես գյուղի բնակիչների Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված ահազանգերի՝ ադրբեջանական կողմից կրակոցներն արձակվում են գյուղին շատ մոտ հեռավորությամբ: Խաղաղ բնակչության գնահատմամբ՝ գնդակոծությունն իրականացվում է այնպիսի եղանակով, որ իրական է դարձնում քաղաքացիական բնակավայրին, իրենց առողջությանն ու կյանքին, սեփականությանը վնաս պատճառելու վտանգը:
Նշված ահազանգերից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հրապարակային պաշտոնական հաղորդագրությունն այն մասին, որ ադրբեջանական կողմն իրականացնում է Հայաստանի զինված ուժերի դիրքերի հրետակոծում: Դրանից բացի, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական հրատապ հարցմամբ հաստատել է, որ գնդակոծությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ և առկա է այդ բնակավայրերին վնաս պատճառելու իրական վտանգ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պահպանում է նաև անմիջական կապ Հայաստանի Տավուշի մարզի սահմանապահ գյուղերի բնակիչների և համայնքների վարչական մարմինների հետ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը, լինելով մարդու իրավունքների ազգային անկախ հաստատություն և առաջնորդվելով բացառապես իրավապաշտպան սկզբունքներով, խստորեն դատապարտում է գնդակոծությունը ու որ այն էլ իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ, այդ բնակավայրերի բնակիչներին, նրանց առողջությանն ու կյանքին, սեփականությանը վնաս պատճառելու իրական վտանգով: Այս երևույթն առավել ևս դատապարտելի է նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) համաճարակի պայմաններում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրավիրում է մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը նշված փաստերին և տեղեկացնում, որ նախաձեռնել է թիրախային դիտարկում, որի արդյունքները սահմանված կարգով կամփոփվեն ու կուղարկվեն միջազգային կառույցներին»,- նշված է հայտարարությունում:

Право 10:58 13/07/2020 Армения
От жителей села Мовсес Тавушской области Армении и ряда других сел в Офис Защитника прав человека РА поступают сообщения о том, что ВС Азербайджана 12 июля около 23:00 начали обстрел в направлении Тавушской области. Офис Омбудсмена получил аналогичные сообщения также в дневные часы 12 июля. Об этом говорится в заявлении Защитник прав человека РА Армана Татояна.
«Согласно адресованным Омбудсмену РА сообщениям жителей села Мовсес, выстрелы с азербайджанской стороны производятся на очень близком к селу расстоянии. По оценкам мирных жителей, обстрел производится таким образом, что существует реальная угроза ущерба гражданскому населенному пункту, здоровью и жизни, имуществу людей.
После указанных сообщений Защитник прав человека зафиксировал публичное официальное заявление Министерства обороны Армении о том, что ВС Азербайджана начали обстрел позиций ВС Армении.
Кроме этого, Минобороны Армении в ответ на срочный официальный запрос Защитника прав человека подтвердило, что обстрел осуществляется в непосредственной близости от мирных поселений Тавушской области РА и существует реальная опасность нанесения ущерба этим поселениям. Офис Защитник прав человека поддерживает прямые контакты также с жителями приграничных сел и административными органами общин Тавушской области.
Омбудсмен, будучи независимым правозащитным национальным институтом и, руководствуясь исключительно принципами прав человека, строго осуждает обстрел и совершается в непосредственной близости от мирных поселений Республики Армения, с реальной опасностью для гражданского населения, их здоровья и жизни, а также имущества. Данное явление более осуждаемо во время глобальной пандемии коронавируса нового типа (COVID-19).
Защитник прав человека обращает внимание международных правозащитных организаций на указанные факты и сообщает, что инициировал целевой мониторинг, результаты которого в установленном порядке будут обобщены и направлены международным структурам», – говорится в заявлении.