Իրավունք 17:45 13/07/2020 Հայաստան
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը հայտնում է, որ «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման ղեկավար Նարեկ Մալյանի հետ Մասիսի բաժնում են:
«2 ժամից կազատեն: Խնդրանք ԱԺ պատգամավորներին՝ ձեր ձևական նիստը շուտ ավարտեք, թողեք ոստիկանները իրենց բուն գործով զբաղվեն»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Տ.Աթանեսյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Նարեկ Մալյանը երկու անգամ է բերման ենթրակվել։ Նա առավոտյան բերման էր ենթրակվել Խոր Վիրապի մոտից, որտեղից ժամը 11։00-ին պետք է մեկնարկեր ավտոերթ դեպի Երևան։ Ոստիկանության Արտաշատի բաժնից դուրս գալուց հետո Մալյանը հայտարարել էր, որ ավտոերթով  գնում են դեպի Երևան՝ Ազգային ժողով, որտեղ քննարկվում է ՀՀ-ում արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հարցը։ Ճանապարհին Մալյանին և ավտոերթի այլ մասնակիցների իջացրեցին մեքենաներից ու բերման ենթարկեցին։
Նարեկ Մալյանը  հայտարարել էր, որ ավտոերթի միջոցով իր բողոքն է արտահայտում  Հայաստանում չորրորդ անգամ արտակարգ դրությունը երկարաձգելու դեմ՝  «որի ժամանակ արգելվում է միայն հանրահավաքները և թուլացնելով հանրային դիմադրությունը՝ ոչ իրավաչափ օրենքներ, պղծություններ տարածող կոնվենցիաներ են ընդունվում և վավերացվում»։

Право 18:01 13/07/2020 Армения
Адвокат Тигран Атанесян сообщает, что с учредителем общественно-политического движения «ВЕТО» Нареком Маляном они находятся в отделении Полиции в Масисе.
«Отпустят через 2 часа. Просьба депутатам Национального Собрания Армении: скорее завершите своей формальное заседание, пусть полицейские займут своими реальными делами», – написал Атанесян в социальной сети Facebook.
Напомним, с ведущей из Арташата в Ереван автодороги полицейские во второй раз за сегодня подвергли приводу Нарека Маляна. Сегодня туром его подвергли приводу с монастырского комплекса Хор Вирап, откуда в 11:00 он собирался начать автопробег в Ереван.
Покинув здание Полиции в Арташате, Малян заявил, что они автопробегом направляются в Ереван, к зданию Национального Собрания, где, по его словам, обсуждается вопрос незаконного продления срока режима чрезвычайного положения. Однако по дороге в Ереван Маляна и других участников автопробега правоохранители высадили из машин и подвергли приводу.
Нарек Малян заявил, что посредством автопробега он выражает свой протест в связи с продлением в Армении в 4-й раз срока  чрезвычайного положения, в ходе которого «запрещено лишь проведение митингов, и, ослабляя общественное сопротивление, принимаются и ратифицируются неправомерные законы, распространяющие безнравственность конвенции».