Քաղաքական 14:00 14/07/2020 Հայաստան
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Ադրբեջանի ՊՆ-ն, ըստ էության, հաստատել է Ադրբեջանի զինված ուժերի գեներալի սպանվելու փաստը։
Ադրբեջանում փորձում են իրենց զինուժի կորուստները քողարկել հայկական բնակավայրերին հասցվող հարվածներով։
Սակայն Ադրբեջանի այդ մոտեցումը մեր զինված ուժերին մղում է անհամարժեք հարվածների, ինչի արդյունքում առավոտվանից Ադրբեջանում մարդկային կորուստների թեման կրկին ակտիվ շրջանառության մեջ է»։
Քիչ առաջ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատեց՝ սպանվել են մայորներ Ահմեդով Նամիք Հաջանօղլուն, Նովրուզով Անար Գյուլվերդիօղլուն, ենթասպաներ Զեյնալլը Իլգար Այազ օղլուն, Բաբաև Յաշար Վասիֆօղլուն, պայմանագրային զինծառայող Մուսթաֆազադե Էլչին Արիֆօղլուն։Հաստատվել են նաև գեներալ մայոր Փոլադ Հաշիմովի, գնդապետ  Իլգար Միրզեևի սպանության լուրերը։

Политика 15:38 14/07/2020 Армения
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тигран Абрамян сообщает:
«В Минобороны Азербайджана, по сути, подтвердили факт гибели генерала ВС Азербайджана.
В Азербайджане пытаются замаскировать потери своих ВС ударами, наносимым по армянским населенным пунктам.
Однако данный подход Азербайджана подталкивает наши вооруженные силы к несоразмерным ударам, в результате чего с утра тема о человеческих потерях в Азербайджане вновь активно муссируется».
Немногим ранее Министерство обороны Азербайджана подтвердило гибель майоров: Ахмедов Намик Хаджан оглу, Новрузов Анар Гюлверди оглу, прапорщики Зейналлы Ильгар Аяз оглу, Бабаев Яшар Васиф оглу и военнослужащий контрактной службы Мустафазаде Эльчин Ариф оглу. Подтверждена новость о гибели генерал-майора Полада Хашимова и полковника Ильгара Мирзаева.