Քաղաքական 20:42 16/07/2020 Աշխարհում
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն և ՊՆ-ն աշխատում են Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու համար. Զախարովա
«Այս պահին ես նման տեղեկություն չունեմ»,- ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հինգշաբթի կայացած ճեպազրույցի ընթացքում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավո՞ր է հանդիպում՝  Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների կամ այլ մակարդակով  հաշվի առնելով հայ-ադրբեջանական սահմանի էսկալացիան:
Նա նշել է, որ հուլիսի 13-ին ՌԴ ԱԳՆ-ի կայքում հրապարակված հայտարարությունում, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Հայաստանի գերատեսչությունների, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  հայտարարություններում ներառված է հորդոր՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ կանխելու հետագա   էսկալացիան և սկսել բանակցություններ:
«Եթե լինի տեղեկություն առաջիկայում նախարարների հնարավոր հանդիպման մասին, մենք, անշուշտ, ժամանակին կհաղորդենք լրատվամիջոցներին: Այս պահին ես այդպիսի տեղեկություն չունեմ»,- ընդգծել է Մ. Զախարովան:
Ըստ նրա, ՌԴ ԱԳՆ-ն և ՊՆ-ն աշխատում են հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ` իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու և այն կարգավորելու համար:

Политика 20:01 16/07/2020 В мире
М. Захарова: МИД и Минобороны РФ работают с Арменией и Азербайджаном с целью предотвращения дальнейшей эскалации ситуации
«На данный момент такой информации у меня нет», – заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга в четверг, отвечая на вопрос, возможна ли встреча в связи с эскалацией на армяно-азербайджанской границе на уровне глав МИД России, Армении и Азербайджана или на других уровнях.
Она отметила, что в опубликованном 13 июля на сайте МИД России заявлении, а также в сообщениях для СМИ и телефонных разговорах глав МИД ведомств России и Армении, России и Азербайджана, а также заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ содержится призыв к сторонам принять все меры для предотвращения дальнейшей эскалации и начала субстантивных переговоров.
«Если появится информация о возможных предстоящих встречах министра со своими коллегами, мы, безусловно, своевременно доведем её до средств массовой информации. На данный момент такой информации у меня нет», – подчеркнула М. Захарова.
По её словам, МИД и Минобороны РФ работают с армянской и азербайджанской сторонами с целью предотвращения дальнейшей эскалации ситуации и для ее нормализации.