Քաղաքական 10:57 22/07/2020 Հայաստան
«Քիչ առաջ ստորագրեցի հունիսի 30-ին ԱԺ կողմից ընդունված «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը։
Այժմ օրենքը պետք է հրապարակվի պաշտոնական տեղեկագրում և այդ պահից այն կմտնի ուժի մեջ»։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին տեղեկացրել էր, որ խորհրդարանի ընդունած «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխությունների փաթեթը չի ստորագրելու։ Նա չէր  հստակեցրել դիմելո՞ւ է Սահմանադրական դատարան, թե՞ ոչ:
Սահմանադրության համաձայն, Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը Հանրապետության նախագահը ստորագրում և հրապարակում է 21-օրյա ժամկետում, կամ նույն ժամկետում դիմում է Սահմանադրական դատարան օրենքի սահմանադրականությունը որոշելու հարցով:
Եթե դատարանը որոշում է, որ օրենքը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ապա նախագահը հնգօրյա ժամկետում ստորագրում և հրապարակում է այն։ Եթե նախագահը չի կատարում սահմանված պահանջները, ապա Ազգային ժողովի խոսնակն է հնգօրյա ժամկետում ստորագրում և հրապարակում օրենքը:

Политика 11:21 22/07/2020 Армения
«Немногим ранее подписал принятый парламентом 30 июня закон о внесении изменений и дополнений в закон “О Конституционном суде”», – сообщил на своей странице в соцсети Facebook председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян.
Он отметил, что закон должен быть опубликован в официальной ведомости и с этого момента вступит в силу.
Напомним, президент РА Армен Саркисян 30 июня проинформировал председателя Национального Собрания Арарата Мирзояна о том, что не подпишет закон о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «О Конституционном суде» и смежные законы. Однако он не уточнил, обратится в Конституционный суд или нет.
Согласно Конституции, президент Армении подписывает и публикует принятый Национальным Собранием РА закон в 21-дневный срок, или в тот же срок обращается в КС по вопросу определения конституционности закона.
Если КС решает, что закон соответствует Конституции, то президент в пятидневный срок подписывает и публикует его. Если президент не выполняет установленных требований, то председатель НС в пятидневный срок подписывает и публикует закон.