Քաղաքական 09:00 27/07/2020 Հայաստան
Երեկ կեսօրին Վրաստանի Քվեմո-Քարթլի նահանգի մեծամասամբ ադրբեջանցիներով բնակեցված Մառնեուլի քաղաքաում Վրաստանի քաղաքացիներ հանդիսացող մի խումբ ադրբեջանցիներ, հակահայկական բողոքի հավաք են կազմակերպել «Վերջ օկուպացիային-ազատություն Ղարաբաղին» և «Այս պայքարում Վրաստանը համերաշխ է Ադրբեջանի հետ» կարգախոսերով: Այս մասին գրում է «Ջավախք» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Նրա որակմամբ, սա ոչ այլ ինչ է, քան ռազմատենչ կոչ հակամարտության կողմ չհանդիսացող երրորդ երկրում և միջէթնիկ բախմանը նպաստող գործողություն բազմազգ Վրաստանում:
«Իսկ հակահայկական բողոքի հավաքից հետո, նույն Քվեմո-Քարթլի նահանգի Սադախլո բնակավայրի ոստիկանության շենքի մոտակայքում մի խումբ ադրբեջանցիներ ծեծի են ենթարկել ազգությամբ հայ երիտասարդի և դիմել փախուստի:
Սա շատ վտանգավոր միջադեպ է և կարծում եմ Վրաստանի իրավապահ մարմիները պետք է անհապաղ կանխեն նման միջադեպերը՝ մեղավորներին պատժելով օրենքի ամբողջ խստությամբ: Հակառակ դեպքում այն հղի է անկանխատեսելի և անցանկալի հետևանքներով»,-գրել է Արմեն Ավետիսյանը։

Politics 12:50 27/07/2020 Armenia
A group of Georgian citizens of Azerbaijani origin on Sunday staged an anti-Armenian protest in the city of Marneuli in Kvemo Kartli Province of Geoegia, chanting such slogans as,"End occupation, freedom to Karabakh" and "Georgia extends solidarity with Azerbaijan in this fight", Executive Director of Javakhk Fund Armen Avetisyan said on Facebook.
According to him, this is nothing more than a belligerent call made in a third country, which may cause ethnic clashes in multinational Georgia.
"After the anti-Armenian rally, a group of Azerbaijanis beat a young Armenian man near the police station in Sadakhlo community of Kvemo Kartli Province and fled the scene,” he said.
Stating that the incident poses serious threats, he urged the Georgian law enforcement agencies to immediately prevent similar attacks and bring those responsible to account.