Քաղաքական 18:02 03/08/2020 Հայաստան
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար, փոխվարչապետ տիկին Զեյնա Աքարի հետ:
ՊՆ  տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ,  պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գործընկերոջը Լիբանանի զինված ուժերի 75-ամյակի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների զինված ուժերում համաճարակային իրավիճակը, կարծիքներ փոխանակել փոխգործակցելու լրացուցիչ հնարավորությունների ստեղծման շուրջ:
Զեյնա Աքարին ընդգծել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանման մասնակցության կարևորությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությունում, ինչին ի պատասխան՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է հայկական կողմի վճռականությունն այն շարունակելու գործում:
Դավիթ Տոնոյանն ու Զեյնա Աքարին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական զարգացումներին և երկկողմ համաձայնագրերի շրջանակներում ռազմական համագործակցության ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությանը:

Politics 19:09 03/08/2020 Armenia
The Armenian defense chief congratulated his counterpart on the 75th anniversary of the Lebanese Armed Forces, the Defense Ministry reported.
The officials next discussed the coronavirus-related epidemiological situation in the armed forces of the two countries and exchanged views on creating additional opportunities for cooperation.
Zeina Akar stressed the importance of the participation of the Armenian military in the UN’s UNIFIL peacekeeping mission in Lebanon, in response to which Tonoyan reaffirmed Armenia’s commitment to it.
Davit Tonoyan and Zeina Akar also touched upon regional military and political developments and the need to expand and deepen military cooperation within the framework of bilateral agreements.