Իրավունք 18:03 04/08/2020 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն այսօրվա դատական նիստում միջնորդեց դադարեցնել սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով տուժող և նրանց իրավահաջորդ անձանց դատավարական կարգավիճակը և նրանց հարցաքննել վկայի կարգավիճակով։
Նա նշեց, որ տարբեր աստիճանի ծանրության մարմնական վնասվածք ստացած դատակոչված 102 անձինք տուժող են ճանաչվել 2008 թ․ մարտի 1-2 դեպքերի վերաբերյալ հարուցված մայր գործի շրջանակներում, իսկ 2018-ին դրանից անջատվել է մի գործ, որի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 300․1 հոդվածով։
Այսպիսով, սույն գործով միակ տուժողը սահմանադրական կարգն է, իսկ դրա տապալման հետևանքները հավասարապես վերաբերում են ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին։ Իսկ Քոչարյանին մեղսագրվող մյուս արարքի (կաշառք ստանալը) հետ այդ անձինք ընդհանրապես կապ չունեն։
Ալումյանը ներկայացրեց դատարանին 102 հոգանոց ցուցակ, խնդրելով այդտեղ նշված անձանց հարցաքննել վկայի կարգավիճակով։
Իր հերթին պաշտպան Արամ Վարդևանյանն ընդգծեց, որ 300.1 հոդվածով տուժող ուղղակի չի կարող լինել։
Աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց․ հաջորդը կլինի օգոստոսի 11-ին, ժամը 13։00-ին։

Право 18:56 04/08/2020 Армения
Адвокат Роберта Кочаряна представил ходатайство о допросе потерпевших и правопреемников в качестве свидетелей
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян – на сегодняшнем судебном заседании ходатайствовал об изменении статуса потерпевшей стороны и их правопреемников в уголовном судопроизводстве по делу о предполагаемом свержении конституционного строя, и допросе их в статусе свидетелей.
Он отметил, что 102 человека, получившие телесные повреждения разной степени тяжести, признаны потерпевшими в рамках основного уголовного дела по факту событий 1-2 марта 2008 года, а в 2018 году в отдельное производство выделено дело, в рамках которого выдвинуто обвинение по ст. 300.1 УК РА.
Таким образом, единственный потерпевшим по данному делу является конституционный строй, а последствия его свержения в равной степени касаются всех граждан РА. По его словам, эти лица не имеют никакого отношения к инкриминируемому Р. Кочаряну другому деянию (получение взятки).
А. Алумян представил суду список из 102 человек, попросив допросить указанных в списке лиц в статусе свидетеля.
В свою очередь адвокат Арам Вардеванян подчеркнул, что потерпевших по ст. 300.1. вовсе не может быть.