Հասարակություն 14:24 07/08/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Երևանի Ֆիրդուսի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման նախագիծը, որը գտնվում է դեռևս մշակման փուլում:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, զեկուցվել է, որ կառուցապատման ընդհանուր տարածքը կազմում է 58 հազար քմ, իրացվել է 49 հազար քմ, 9 հազար քմ տարածքը գտնվում է իրացման փուլում: Արդեն իսկ փոխհատուցվել է 378 ընտանիքի, ընթացքի մեջ է 50 ընտանիքի փոխհատուցման գործընթացը:
Նշվել է, որ թաղամասի կառուցապատման նախագծերի վրա աշխատում է 7 ճարտարապետական խումբ՝ 60 ճարտարապետներով: Փոխհատուցման ծավալը կազմում է 60 մլն դոլար, իսկ ընդհանուր թաղամասի կառուցպատման ներդրումային արժեքը գնահատվում է 300 մլն դոլար: Ակնկալվում է, որ շինարարական աշխատանքների ընթացքում ստեղծվելու է 8-10 հազար նոր աշխատատեղ:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, պատասխանատուները վստահեցրել են, որ մեծ ուշադրություն է դարձվելու հուշարձան շենքերի պահպանությանը: Թաղամասում կառուցվելու են նաև ստորգետնյա ավտոկայանատեղիներ:
Այնուհետև ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, որի ընթացքում կառուցապատման հետ կապված ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է հուշարձան շենքերի պահպանության ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների կարևորությունը և շեշտել նախապես մշակված չափորոշիչները մինչ նախագծի ավարտը պահպանելու անհրաժեշտությունը:

Общество 19:00 07/08/2020 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был обсужден проект застройки 33-го квартала Фирдуси, который еще находится на этапе разработки. Об этом сообщается на сайте правительства РА.
Было доложено, что общая площадь застройки составляет 58 тыс кв.м, реализовано 49 тыс кв.м, а территория в 9 тыс кв.м находится на этапе реализации. Компенсации уже предоставлены 378 семьям, процесс выдачи компенсаций 50 семьям находится в процессе.
Было отмечено, что над проектами застройки квартала работают 7 групп архитекторов в составе 60 человек. Объем компенсаций составил 60 млн долларов, а общая инвестиционная стоимость застройки всего квартала оценивается в 300 млн долларов. Ожидается, что в ходе строительных работ будет создано 8-10 тыс новых рабочих мест.
Ответственные лица заверили, что большое внимание будет уделено сохранению зданий-памятников. В квартале будут построены также подземные автостоянки.
Затем состоялся заинтересованный обмен мнениями, в ходе которого были представлены различные наблюдения и предложения, связанные с застройкой.
Пашинян подчеркнул важность последовательных работ по сохранению зданий исторического значения и указал на необходимость соблюдения разработанных критериев вплоть до завершения проекта.