Հասարակություն 14:24 07/08/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Երևանի Ֆիրդուսի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման նախագիծը, որը գտնվում է դեռևս մշակման փուլում:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, զեկուցվել է, որ կառուցապատման ընդհանուր տարածքը կազմում է 58 հազար քմ, իրացվել է 49 հազար քմ, 9 հազար քմ տարածքը գտնվում է իրացման փուլում: Արդեն իսկ փոխհատուցվել է 378 ընտանիքի, ընթացքի մեջ է 50 ընտանիքի փոխհատուցման գործընթացը:
Նշվել է, որ թաղամասի կառուցապատման նախագծերի վրա աշխատում է 7 ճարտարապետական խումբ՝ 60 ճարտարապետներով: Փոխհատուցման ծավալը կազմում է 60 մլն դոլար, իսկ ընդհանուր թաղամասի կառուցպատման ներդրումային արժեքը գնահատվում է 300 մլն դոլար: Ակնկալվում է, որ շինարարական աշխատանքների ընթացքում ստեղծվելու է 8-10 հազար նոր աշխատատեղ:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, պատասխանատուները վստահեցրել են, որ մեծ ուշադրություն է դարձվելու հուշարձան շենքերի պահպանությանը: Թաղամասում կառուցվելու են նաև ստորգետնյա ավտոկայանատեղիներ:
Այնուհետև ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, որի ընթացքում կառուցապատման հետ կապված ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է հուշարձան շենքերի պահպանության ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների կարևորությունը և շեշտել նախապես մշակված չափորոշիչները մինչ նախագծի ավարտը պահպանելու անհրաժեշտությունը:

Society 18:47 07/08/2020 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia on Friday held a consultative meeting to discuss the Firdusi Residential District-33 construction project, which is under development. The project implies a total building area of 58,000 square meters, 49,000 square meters have already been alienated; 9,000 square meters are yet to be alienated. 378 families have received compensation, and 50 families are in the process of receiving compensation, the PM's office reported.
There are 7 teams strong with 60 architects working on the micro-district construction project. $60 million will be disbursed in compensation. The estimated investment cost is $300 million. 8-10 thousand new jobs will be available during the implementation stage.
The executives in charge of the project assured that great attention will be paid to architectural monuments. The district will have several underground parking lots.
A number of proposals and recommendations were voiced during the exchange of views that followed. Highlighting the conservation of architectural monuments, Pashinyan called for strict compliance with the previously developed standards until the project’s completion.