ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:53 08/08/2020 Հայաստան
««Ժողովուրդ» օրաթերթը շարունակում է հրապարակել ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության գործով հարցաքննված պաշտոնյաների անունները: Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ քրեական գործով հարցաքննվել է ՀՀ նախկին ոստիկանապետ գեներալ-լեյտենանտ Ալիկ Սարգսյանը: Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության գործով հարցաքննվել էր նաև նախկին փոխոստիկանապետ գեներալ-լեյտենանտ Արարատ Մահտեսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 24-ին ինքնասպան եղավ Հայկ Հարությունյանը: Շուրջ 1ամսից կլրանա նրա ինքնասպանության փաստի առթիվ հարուցված քրգործով քննության մեկ տարին, և դեռևս շատ հարցեր չեն էլ ստացել իրենց պատասխանները: Գործով նշանակվել են դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական փորձաքննություններ:
Բացի այդ, հարցաքննությունների էին հրավիրվել տարբեր մարդիկ, որոնք պատմել են՝ Հարությունյանը ընկճված է եղել, նեղսրտել է իր շուրջ կատարվող իրադարձություններից: Նշենք, որ Հայկ Հարությունյանը 1999–ից 2003 թվականները զբաղեցրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի, իսկ 2003–2008թթ` ոստիկանության պետի պաշտոնը։ 2010–2014 թվականները նա եղել է Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետը»։

Пресса дня 12:00 08/08/2020 Армения
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в рамках дела о самоубийстве экс-начальника полиции, обвиняемого по делу 1 марта Айка Арутюняна допрошен бывший начальник полиции генерал-лейтенант Алик Саркисян. Издание сообщало ранее, что по делу о самоубийстве Айка Арутюняна был допрошен также бывший заместитель начальника полиции генерал-лейтенант Арарат Махтесян.
Напомним, Айк Арутюнян совершил самоубийство 24 сентября 2019 года. Через примерно месяц исполнится год с момента начала расследования возбужденного по факту его самоубийства дела, однако многие вопросы все еще остаются без ответа. По делу были назначены судебно-психологическая и судебно-психиатрическая экспертизы. Кроме того, были вызваны на допрос люди, которые рассказали, что Айк Арутюнян был подавлен, расстроен происходящими вокруг него событиями.
Отметим, что Айк Арутюнян занимал в 1999-2003гг. должность министра внутренних дел Армении, а в 2003-2008гг. – начальника полиции Армении. В 2010-2014гг. он был начальником Уголовно-исполнительного управления министерства юстиции Армении.