Մշակույթ 10:28 08/08/2020
69 տարեկան հասակում մահացել է Հոլիվուդի Արտաքին մամուլի ասոցիացիայի (HFPA) նախագահ Լորենցո Սրոիան, ով նաև պատասխանատու էր կինոնկարի և հեռուստատեսության ոլորտում նվաճումների համար ֆիլմերի հեղինակներին Ամերիկյան «Ոսկե գլոբուս» մրցանակով պարգևատրելու համար, փոխանցում է news.ru-ն։
«Ցավով հայտնում ենք Լորենցո Սորիայի մահվան մասին»,- ասվում է HFPA-ի հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդվում է, որ Սորիան մահացել է իր իր տանը: Ասոցիացիան նշել է նաև, որ թիմը կկարոտի Սորիայի հումորը, չար ժպիտը և խոսքի իտալա-արգենտինական շեշտը:
Սորիան ծնվել է Արգենտինայում, մեծացել է Իտալիայում, որտեղ նա հետագայում խմբագրել է «L'Espresso» շաբաթաթերթը: 1982-ին տեղափոխվել է Լոս Անջելես, որտեղ հոլիվուդյան աստղերի հետ հարցազրույցներ է անցկացրել և զեկուցել կինոյի և հեռուստատեսության ոլորտների միտումների մասին: 1989 թվականին Սորիան դարձել է HFPA- ի անդամ:

Общество 11:42 08/08/2020 В мире
Президент Голливудской ассоциации иностранной прессы (HFPA), отвечающей за присуждение американской премии за достижения в области кинематографа и телевидения «Золотой глобус», Лоренцо Сория умер на 69-м году жизни. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на HFPA.
«Сегодня мы с большим сожалением объявляем о смерти нашего президента Лоренцо Сория», – говорится в сообщении. В нем отмечается, что «Лоренцо мирно умер в своем доме».
На сайте организации сообщается, что Сория родился в Аргентине и вырос в Италии, где он работал редактором в еженедельнике L'Espresso. С 1982 года он жил в Лос-Анджелесе, где начал работать над интервью с голливудскими талантами, а также репортажами о тенденциях в кино- и телеиндустрии. Сория был членом HFPA с 1989 года (президент 2003-2005, 2015-2017, 2019 - н. в.).