Քաղաքական 15:39 17/08/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 16-ին այցելել է Ասկերանի շրջանի հողատարածքներ և տեղում քննարկել ոռոգման հնարավորությունները: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ զարգացած գյուղատնտեսություն և երաշխավորված բերք ունենալու համար կարևոր նշանակություն ունի ոռոգման կայուն համակարգի ստեղծումը, և պետական զգալի միջոցներ են ուղղվում այդ նպատակին: Շրջայցի ընթացքում լինելով Նախիջևանիկ, Վարդաձոր և Ուղտասար համայնքներին պատկանող դաշտերում՝ Հանրապետության նախագահը մի շարք հանձնարարականներ է տվել ինչպես նոր ջրագիծ անցկացնելու, այնպես էլ ինքնահոս եղանակով ոռոգում իրականացնելու նպատակով բարձրադիր վայրերում ջրահավաք ավազաններ կառուցելու վերաբերյալ:
Այցի ընթացքում նախագահը եղել է նաև Ասկերան քաղաքում, ծանոթացել շրջկենտրոնում կառուցվող բազմաբնակարան շենքերի շինարարական աշխատանքներին: Հաշվի առնելով առկա մեծ պահանջարկը՝ նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է առաջիկայում աշխատանքներ տանել նաև նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման ուղղությամբ:
Այնուհետև շրջանի վարչակազմի շենքում հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում Արայիկ Հարությունյանն ամփոփել է շրջայցի արդյունքները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել Ասկերան քաղաքի և Խանապատ համայնքի խմելու ջրի ապահովման հարցերին:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցել են  գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարները և պաշտոնատար այլ անձինք:

Общество 17:07 17/08/2020 НКР
16 августа президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян побывал на ряде земельных участков Аскеранского района и обсудил возможности их орошения. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Согласно информации, А. Арутюнян отметил, что для развития сельского хозяйства и получения гарантированного урожая важное значение имеет создание стабильной системы орошения и с этой целью выделяются значительные средства из государственного бюджета. Побывав на полях, принадлежащих общинам Нахиджеваник, Вардадзор и Ухтасар, президент республики дал ряд поручений по проведению нового водопровода и строительству водосборных бассейнов на возвышенностях с целью осуществления орошения способом самотечного полива.
Президент побывал также в городе Аскеран, ознакомился с ходом работ по строительству многоквартирных зданий в райцентре. Учитывая большой спрос на жилье, президент Арутюнян поручил в дальнейшем проводить работы для строительства новых многоквартирных зданий.
Затем Араик Арутюнян провел рабочее совещание в здании райадминистрации и подвел итоги своей поездки, а также коснулся вопросов обеспечения питьевой водой города Аскеран и села Хнапат.
В ходе визита президента сопровождали министры сельского хозяйства, градостроительства, территориального управления и развития, другие должностные лица.