Հասարակություն 17:36 24/08/2020 Հայաստան
Այսօր ժամը 12։00-ի սահմաններում, շուրջ 100 թեղուտցիներ հավաքվել էին «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի առաջին անցակետի մոտ։ Նրանք պահանջում էին կա՛մ վերադարձնել իրենց հողերը, կա՛մ աշխատատեղ ապահովել, որպեսզի իրենք էլ կարողանան աշխատել Թեղուտի հանքը շահագործող ընկերությունում։  Այս մասին գրում է hetq.am կայքը։
Շուրջ 2 ժամ առաջ նրանք փակեցին «Թեղուտ» ՓԲԸ մտնող ճանապարհը։ Գյուղացիները պահանջում են նաև շրջակա միջավայրն աղտոտելու, իրենց տնտեսությանը վնասներ հասցնելու համար Թեղուտի և Շնողի թոշակառուներին վճարել 40 հազար դրամ նպաստ, ինչպես, օրինակ, վճարում են Սյունիքի մարզի Արծվանիկի պոչամբարի հարակից համայնքի բնակիչներին։
Գյուղացիները դեռևս հավաքված են նույն տեղում։ Նրանց մոտ է նաև Շնողի համայնքապետ Դավիթ Ղումաշյանը։ Թումանյանի ոստիկանապետ Արտակ Գուրջանյանը նույնպես տեղում է, նա հորդորում է գյուղացիներին բացել ճանապարհը՝ ասելով, որ ընկերությունում դեռևս ազատ աշխատատեղեր չկան։

Общество 19:21 24/08/2020 Армения
Сегодня днем около ста жителей Техута собрались возле первого пропускного пункта ЗАО “Техут”, требуя либо вернуть им их земли, либо обеспечить работой в компании, эксплуатирующей Техутское месторождение. Дорога, ведущая к территории компании, оставалась заблокированной в течение почти двух часов. Об этом пишет hetq.am.
Люди также требуют заплатить проживающим в Техуте и Шнохе пенсионерам пособие в размере 40 тысяч драмов за загрязнение окружающей среды и причинение вреда их хозяйствам, как платят жителям общины, сопредельной с Арцваникским хвостохранилищем в Сюникской области.
На месте проведения акции находятся староста Шноха Давид Гумашян и начальник полиции Туманянского района Артак Гюрджанян. Последний призвал  собравшихся разблокировать дорогу. Он также сообщил, что в компании пока нет свободных рабочих мест.