Տնտեսություն 13:46 03/09/2020 Հայաստան
«Վերաբաշխումն անհրաժեշտ է նոր ձևավորվող Պարեկային ծառայության համար 150 պարեկային նշանակության տրանսպորտային միջոց ձեռք բերելու նպատակով ոստիկանությանը գումար հատկացնելու համար»,- այսօր կառավարության օրակարգի հերթական հարցը զեկուցելիս հայտնեց  ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը:
Տեղեկացնելով, որ գնումները կատարելու համար առաջարկվում է վերաբաշխում կատարել 2020 թվականի բյուջեում՝ ոստիկանապետը հավելեց, որ նոյեմբերի 1-ին 10 մեքենա կներկրվի, իսկ 140-ը՝ դեկտեմբերի 20-ին:
Նրա խոսքով, մեքենաները կահավորված են լինելու ամենավերջին տեխնիկական հագեցվածությամբ:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, ներկայացնելով ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը, նշեց, որ արդեն իրականացվել է դասախոսների մրցութային կարգի ընտրություն, և հոկտեմբերից կմեկնարկի 5-ամսյա դասընթացի փուլը:
Նրա խոսքով, մեկ տեղի համար դիմել են և կմրցեն երեք անձ:
Բադասյանը հայտնեց, որ մրցույթի արդյունքում կընտրվեն 770 հոգի:
«5-ամսյա դասընթացից հետո 2021-ի առաջին եռամսյակի ավարտին 700-հոգանոց կազմով պարեկային ծառայությունը պատրաստ կլինի մեկնարկելու: Այնուհետև նույն ընթացակարգերով և ավելի զարգացնելով ներդրված մեխանիզմները՝ պարեկային ծառայությունը կտարածվի փուլ-փուլ ողջ հանրապետության տարածքում»,- շեշտեց նախարարը:

Право 15:42 03/09/2020 Армения
Перераспределение необходимо для выделения средств на приобретение 150 транспортных средств для создаваемой Патрульной службы Полиции Армении, заявил на заседании правительства в четверг, 3 сентября, начальник Полиции Армении Ваге Казарян, представляя соответствующий проект постановления кабмина.
Сообщив, что предлагается перераспределить бюджет 2020 года для осуществления закупок, начальник Полиции добавил, что 1 ноября будут ввезены 10 машин, еще 140 будут импортированы 20 декабря.
По его словам, автомобили будут оснащены новейшим техническим оборудованием.
Министр юстиции республики Рустам Бадасян, в свою очередь, коснулся хода реформ в Полиции, заявив, что уже осуществлен конкурсный отбор педагогов, в октябре стартуют 5-месячные курсы.
По его словам, за одно место заявки подали 3 человека, они и будут бороться между собой за замещение вакансии. По итогам конкурса будут отобраны 770 человек.
«После 5-месячного обучения, к концу первого квартала 2021 года, Патрульная служба численностью 700 человек будет готова к запуску. Затем, используя те же процедуры, с дальнейшим развитием внедряемых механизмов, Патрульная служба будет постепенно распространяться по всей территории республики», – подчеркнул министр.