Տնտեսություն 13:46 03/09/2020 Հայաստան
«Վերաբաշխումն անհրաժեշտ է նոր ձևավորվող Պարեկային ծառայության համար 150 պարեկային նշանակության տրանսպորտային միջոց ձեռք բերելու նպատակով ոստիկանությանը գումար հատկացնելու համար»,- այսօր կառավարության օրակարգի հերթական հարցը զեկուցելիս հայտնեց  ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը:
Տեղեկացնելով, որ գնումները կատարելու համար առաջարկվում է վերաբաշխում կատարել 2020 թվականի բյուջեում՝ ոստիկանապետը հավելեց, որ նոյեմբերի 1-ին 10 մեքենա կներկրվի, իսկ 140-ը՝ դեկտեմբերի 20-ին:
Նրա խոսքով, մեքենաները կահավորված են լինելու ամենավերջին տեխնիկական հագեցվածությամբ:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, ներկայացնելով ոստիկանության բարեփոխումների ընթացքը, նշեց, որ արդեն իրականացվել է դասախոսների մրցութային կարգի ընտրություն, և հոկտեմբերից կմեկնարկի 5-ամսյա դասընթացի փուլը:
Նրա խոսքով, մեկ տեղի համար դիմել են և կմրցեն երեք անձ:
Բադասյանը հայտնեց, որ մրցույթի արդյունքում կընտրվեն 770 հոգի:
«5-ամսյա դասընթացից հետո 2021-ի առաջին եռամսյակի ավարտին 700-հոգանոց կազմով պարեկային ծառայությունը պատրաստ կլինի մեկնարկելու: Այնուհետև նույն ընթացակարգերով և ավելի զարգացնելով ներդրված մեխանիզմները՝ պարեկային ծառայությունը կտարածվի փուլ-փուլ ողջ հանրապետության տարածքում»,- շեշտեց նախարարը:

Politics 18:46 03/09/2020 Armenia
The newly formed Patrol Service will need some 150 vehicles for which the Police of Armenia have turned to the Cabinet for additional funding. During the Cabinet session on Thursday, Police Chief Vahe Ghazaryan suggested to rearrange the 2020 budget for the procurement. He added that 10 vehicles will be imported on November 1, another 140 - on December 20 of the ongoing year.
In Ghazaryan's words, the cars will be equipped with 'latest technological solutions' designed for the patrol service.
The Minister of Justice Rustam Badasyan, in turn, elaborated on the recruitment procedure of the service officers and the selection of qualified trainers. He informed that the trainers have already been selected through a competition. The five-month-long trainings will start in October. Overall, some 770 police officers will be trained to serve as patrol police officer.
To remind, the patrol service will start operating in Yerevan as early as in the first quarter of 2021. It will be fully operational across the country from the first quarter of 2022.