Իրավունք 17:44 07/09/2020 Հայաստան
«Վճռաբեկ դատարանը մինչ օրս վարույթ չի ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի բողոքը, ինչը տարօրինակ է և խնդրահարույց․ երկու ամիս սպասելու կարիք չկա, դատարանը պետք է անմիջապես վարույթ ընդուներ այն»,-նման հայտարարություն է տարածել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ փաստաբանները վիճարկում են Վերաքննիչ քրեական դատարանի ս․թ․ հունիսի 18-ի որոշման այն կետը, որտեղ նշվում է Քոչարյանի կողմից դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա ազդեցություն գործադրելու ճանապարհով գործի քննությանը խոչընդոտելու հավանականության մասին։ Դատարանը գտել է, որ գրավի կիրառումը կարող է զսպել այդ ռիսկը և կիրառել է Հայաստանի համար աննախադեպ՝ 2 մլրդ դրամի չափով գրավ։
«Ինչպես հայտնի է, Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել նաև գլխավոր դատախազությունը։ Փաստաբանական թիմը գտնում է, որ Վճռաբեկը չպետք է վարույթ ընդունի դատախազության բողոքը, այն պետք է թողնի առանց քննության, որովհետև օրենքը դատախազությանը իրավունք չի վերապահել վճռաբեկ բողոք բերել խափանման միջոցների հետ կապված որոշումների դեմ։
Վերջին շրջանում շատ է շահարկվում նաև Վարչական դատարանի՝ երկրում առկա կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված Ռոբերտ Քոչարյանին «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում թողնելու մասին որոշումը։ Դատարանը բավարարել է պաշտպան Արամ Օրբելյանի հայցի ապահովման միջնորդությունը, թույլ տալով, որ համավարակի ավարտը Ռ․ Քոչարյանը շարունակի մնալ հիվանդանուցում։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Քոչարյանին հիվանդանոցում պահելու հայցապահանջի մեջ չի նշվել, որ նրա առողջական վիճակը ծանր է։ Ներկայացված հայցը և հայցի ապահովման միջոցը վերաբերվել են այն խնդրին, որ համավարակի պայմաններում Քոչարյանին հիվանդանոցից ՔԿՀ տեղափոխելը կարող է դիտվել որպես անմարդկային վերաբերմունք, հաշվի առնելով նրա՝ ռիսկային խմբում գտնվելու փաստը»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

Law 20:27 07/09/2020 Armenia
"The Court of Cassation has not yet heard the appeal of the legal team of second President of Armenia Robert Kocharyan, which is strange and problematic. There is no need to wait for two months, the court should have heard it immediately," Kocharyan’s lawyers said in a statement on Monday.
The legal team reminds that the appeal challenges the point of the June 18 ruling of the Criminal Court of Appeals, which hints to the possibility of Kocharyan obstructing the investigation by influencing the persons participating in the trial. The court found that the use of bail could curb that risk and granted the former president a bail of 2 billion drams, which was unprecedented for Armenia.
"As it is known, the Prosecutor General's Office has also filed an appeal against the ruling of the Court of Appeals. The legal team believes that the Court of Cassation should not hear the appeal of the Prosecutor's Office, because the Prosecutor's Office is not eligible to appeal decisions concerning the measures of restraint.
“Recently, the decision of the Administrative Court to leave Robert Kocharyan in Izmirlian Medical Center due to the coronavirus pandemic in the country has been widely speculated. The court granted the legal remedy motion of lawyer Aram Orbelian, allowing. Kocharyan to remain in the hospital until the end of the pandemic.
“We would like to emphasize that the legal claim to keep Kocharyan in hospital did not mention that his health condition is serious. The lawsuit and the legal remedy referred to the fact that the transfer of Kocharyan from the hospital to the penitentiary under the conditions of the pandemic can be considered inhuman treatment, taking into account the fact that he is in a risk group," the statement reads.