Քաղաքական 12:23 18/09/2020 Հայաստան
«Քաղաքականությունը պետք է մնա քաղաքականություն։ Երբ քաղաքական օպոնենտը չունի փաստացի ոչ մի կոնտր արգումենտ՝ հնչեցրած քննադատություններին, ապա գործընթացն անցնում է կա՛մ անձնական դաշտ, կա՛մ վիրավորանքների դաշտ»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը։
Նրա խոսքով, իշխանությունները փաստացի չունեն ոչ մի առարկայական հակադարձում բոլոր այն խնդիրներին, որոնք հնչեցրել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։
Ինչ վերաբերում է, իր բնորոշմամբ, ոչ առարկայական, կիսաանձնական դաշտում բանավիճելուն, ապա դա ցույց է տալիս իշխանության քաղաքական մակարդակը։
Դիտարկմանը, որ ավելի հաճախ բանավեճեր են ծավալվում ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի գրառումների և հայտարարությունների շուրջ, արդյո՞ք խմբակցությունն այդ առումով նրա հետ չի բանակցում, Արման Աբովյանն արձագանքեց՝ յուրաքանչյուր պատգամավոր իրավունք ունի արտահայտելու իր տեսլականը։
«Ինչ-որ մեկն ավելի մեղմ է դա անում, մեկն էլ՝ ավելի սուր։ Այստեղ խնդիրն այն է, որ բոլոր այն հարցերը, որոնք ծագում են, հաճախ ուռճացվում են։ Այսօր Գևորգ Պետրոսյանը հայկական քաղաքական դիսկուրսի առաջին եռյակում է։ Այստեղ խնդիրն այն է, որ քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող երևույթները պետք է լինեն քաղաքական, և ավելորդ սրացումներ պետք չեն։ Եվ ես համոզված եմ, որ ոչ ոք հետաքրքրված չէ ավելորդ սրացումներով։ Ես իզուր չէ, որ կրկնում եմ՝ գոյություն ունի քաղաքական դիսկուրսի մշակույթ։  Քննադատության դեպքում մենք սպասում ենք ադեկվատ հակադարձում, կամ քննարկում։ Երբ դա չկա, կա՛մ չկա քաղաքական մշակույթ, կա՛մ՝ հակադարձելու բան։ Ստացվում է, որ տարբեր արտահայտություններով իշխանությունները վերահաստատում են Գագիկ Ծառուկյանի բոլոր քննադատական թեզերը»,- շեշտեց նա։
Պատգամավորը տեղեկացրեց նաև, որ իրենք պատրաստվում են օրենքի նախագիծ բերել, որը թույլ կտա վերահսկել բարձրաստիճան պաշտոնյաների հոգեկան վիճակը.
«Հարցը միշտ եղել է արդիական, և այնպես է ստացվել, որ մենք հիմա որոշեցինք այդ նախագիծը ներկայացնել»։
Հարցը, թե կարո՞ղ են արդյոք «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունում վերադասավորումներ լինել, Արմա Աբովյանին զարմացրեց։
Նա նշեց, որ իրենց մոտ նման խոսակցություններ չկան, ամեն ինչ շատ հանգիստ է, աշխատանքային մթնոլորտն առողջ է։

Политика 13:48 18/09/2020 Армения
«Политика должна оставаться в рамках политики. Когда у политического оппонента нет никаких контраргументов на озвученную критику, то они переходят на личности, либо в поле оскорблений», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении депутат от фракции НС «Процветающая Армения» Арман Абовян.
По его словам, фактически у властей нет предметного отклика на те проблемы, которые озвучил лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
Что касается, по его словам, споров в непредметной плоскости, то это демонстрирует политический уровень действующих властей.
На замечание, что зачастую споры возникают вокруг публикаций и заявлений депутата от фракции «Процветающая Армения» Геворка Петросяна, не проводит ли фракция с ним обсуждений в связи с этим, А. Абовян сказал, что у каждого депутата есть право выражать свою точку зрения.
«Кто-то делает это в более мягкой форме, кто-то – в более острой. Здесь проблема в том, что все те вопросы, которые возникают, зачастую преувеличиваются. Сегодня Геворк Петросян находится в первой тройке армянского политического дискурса. Здесь проблема в том, что происходящие в политическом поле явления должны быть политическими, и не нужны излишние обострения. И я убежден, что никто не заинтересован в излишних обострениях. Не зря, повторюсь, существует культура политического дискурса. В случае критике мы ожидаем адекватной реакции или обсуждения.Когда этого нет или нет политической культуры, или возразить нечего, выходит, что различными выражениями власти подтверждают все критические тезисы Гагика Царукяна», – подчеркнул он.
Депутат сообщил также, что они готовятся представить проект закона, который позволит контролировать психическое состояние высокопоставленных должностных лиц.
«Этот вопрос всегда был актуальным, и так получилось, что мы сейчас решили представить данный законопроект», – пояснил депутат.