Քաղաքական 09:47 21/09/2020 Հայաստան
«Դե եթե չի բանակցում, ուրեմն իր համար գոյություն չունեն»,- Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ բանակցություններ որպես այդպիսին տապալված են, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք
Մեկ այլ դիտարկմանը, թե Իլհամ Ալիևը հայկական կողմին է մեղադրում, պաշտպանության նախարարն ասաց. «Իրականության մեջ բա հո ինքն իրան չի մեղադրելու։ Ինքն իրեն պետք է մեղադրի, մեղադրում է հայկական կողմին»։
Հարցին՝ հուլիսյան դեպքերից հետո բանակցություններ տեսնո՞ւմ եք, ԵԱՀԿ-ն կոչ է արել վերադառնալ  բանակցություններին, Դավիթ Տոնոյանն ասաց. «Անհոգ եղեք, մենք ուժեղ ենք, տոկուն ենք, միայն ու միայն հաղթանակներ ենք ունենալու»։
Նա նշեց, որ անկախության երաշխավորը ոչ միայն բանակն է, երաշխավորը ժողովուրդն է` իր ծոցից  ծնված ՀՀ Զինված ուժերը։
ՀՀ անկախության 29-րդ տարեդարձի առիթ շնորհավորելով հայ ժողովրդին՝ Դավիթ Տոնոյանն ասաց. «Մաղթում եմ մեր ժոովրդին ուժ և տոկունություն, հաղթահարելու է բոլոր փորձությունները, որոնք  կարող է ունենալ, հնարավոր ու կանխատեսելի է։  Վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդը միայն ու միայն  հաղթանակներ է կրելու, որովհետև մեր ցանկացածը, մեր կամեցածը միայն արդար է»։

Политика 10:27 21/09/2020 Армения
«Если он не ведет переговоры, значит, они для него не существуют», – заявил в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване министр обороны Армении Давид Тоноян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что переговоры как таковые провалены.
На замечание, что И. Алиев обвиняет в этом армянскую сторону, глава Минобороны ответил: «Он же не будет себя обвинять в этом. Должен себя обвинять, а обвиняет армянскую сторону».
На вопрос, планируется ли проведение переговоров после июльских событий, в частности, МГ ОБСЕ призвала вернуться к переговорам, Д. Тоноян сказал: «Не переживайте, мы – сильные, стойкие, у нас будут только и только победы».
Он отметил, что гарантом независимости является не только армия, но и народ – вышедшие из лона народа Вооруженные силы РА.
Поздравляя армянский народ с 29-летием Независимости Армении, министр обороны РА сказал: «Желаю нашему народу сил и стойкости для преодоления всех испытаний, которые могут произойти, возможны и прогнозируемы. Уверен, что наш народ будет только и только побеждать, поскольку наше желание является справедливым».