Քաղաքական 11:41 22/09/2020 Հայաստան
«Հայկական կողմի արձագանքներին ծանոթ չեմ։ Ես ինքս մի քանի բառով երեկ արձագանքել եմ։ Իսկ Ալիևի հայտարարություններն ինձ համար վստահելի աղբյուր չեն հանդիսանում»,-խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե իբր Հայաստանի վարչապետի հետ ինքը համաձայնություն է ձեռք բերել, ըստ որի, Փաշինյանը նախ կլուծի ընդդիմության հարցը, ապա կանցնի կառուցողական բանակցություններին։
Նրա խոսքով, Հայաստանում Արցախյան հիմախնդիրը միշտ քաղաքական քննարկումների առարկա է եղել, միշտ շահարկումների առարկա է եղել, բայց այստեղ չկա և չի եղել մի այնպիսի իշխանություն, որը պատրաստ է եղել գնալու ոչ հայանպաստ լուծման։ Ըստ պատգամավորի, երբ կլինի կոնկրետ փաստաթուղթ, որում ոչ հայանպաստ լուծում կլինի, ապա այն իշխանությունը, որն ընդունել է այդ փաստաթուղթը, մի քանի րոպեում կհեռացվի ղեկից։ Իսկ Արցախյան հարցը, ըստ պատգամավորի, մեզ համար լուծման վերջնարդյունքից շատ հեռու է, իսկ սրանք ընդամենը քննարկումներ են.
«Բանակցությունները վերսկսվելու են, իսկ եթե այդպես չլինի, որպես այլընտրանք պատերազմ է լինելու։ Այլ բան է այն, որ Ապրիլյան պատերազմից հետո բաներ կային, որ մինչ օրս չեն արվել, այ դրանք պետք է բերենք օրակարգ։ Սա է իմ պատկերացումը»։
Հարց- Հոկտեմբերի 8-ին ԲՀԿ-ն ՀՅԴ-ն և «Հայրենիք»-ը համապետական հանրահավաք են անցկացնելու։ Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք հանրային դժգոհությունն այնքան մեծ է, որ վերոնշյալ ուժերին կհաջողվի հանրային մոբիլիզացիա ապահովել։ Եվ կարո՞ղ է ԼՀԿ-ն՝ որպես խորհրդարանական երկրորդ ընդդիմադիր ուժ միանա եռյակին։
Է. Մարուքյան-  Հանրահավաքի մասին ձեզնից եմ լսում։ Չգիտեմ՝ ինչ օրակարգով է հանրահավաք հրավիրվել։ Ես բազմիցս  նշել եմ, որ մենք համագործակցում ենք տարբեր ուժերի հետ, երբ մեր օրակարգերը համընկնում են։ Մինչ օրս մեր օրակարգը համընկել է ԲՀԿ-ի օրակարգի հետ՝ կապված ՍԴ դիմելու, կորոնավիրուսի քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու հետ։ Դրանք հաջողությամբ են պսակվել։ Մնացած մասով յուրաքանչյուր ուժ ունի իր օրակարգը, և կարծում եմ նոր բան չէ, որ ընդդիմադիր ուժերը հանրահավաք են կազմակերպում։ Կհետևենք ու կտեսնենք՝ ինչ կոչեր են հնչում։ Ինչ վերաբերում է մոբիլիզացիային. ամեն ուժ ունի իր հաշվարկները։ Գուցե իրենք ունեն հաշվարկներ, հարցումներ և գիտեն՝ ինչ քանակով մարդիկ կմասնակցեն։ Այն, որ գործող իշխանություններից դժգոհություններ կան, գիտենք, բայց թե ի՞նչ մակարդակի են հասել դրանք, ես չգիտեմ։ Այդ դժգոհությունները մենք էլ ենք ստանում, մեր օրակարգերն էլ այդ դժգոհությունների հիմքով են ստեղծվում։ Հանրահավաք է, թող անեն, ի՞նչ կա դրա մեջ։ ՀՅԴ-ի հետ էլ ենք մենք քննարկումներ ունեցել։
Հարց- Եթե հրապարակում հնչի Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջը, ԼՀԿ-ն կմիանա՞ դրան։
Է. Մարուքյան- Եթե ԼՀԿ-ն ունենա իշխանության հրաժարականի պահանջ, ապա խորհրդարանում կնախաձեռնի իմպիչմենթի հարց։ Մենք չենք սպասում, որ որևէ ուժ որևէ պահանջ ներկայացնի, մենք էլ վազենք, միանանք։ Եթե ունենանք նման պահանջ ու պետք լինի կոնսոլիդացիա, մենք նաև կնախաձեռնենք տարբեր ուժերի հետ հանդիպումներ։ Գիտեք, իշխանության հրաժարականի կոչերը պետք է ունենան հստակ կառուցվածք։ Եթե կա պահանջ, որ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական տա, պետք է նաև հնչեցվի՝ ո՞ւմ են ուզում տեսնել վարչապետի աթոռին։ Եթե «Իմ քայլը», օրինակ, Ռոմանոս Պետրոսյանին ընտրի վարչապետ, այդ մարդիկ գոհ կլինե՞ն։ Պետք է հստակ ասվի՝ ի՞նչ է պահանջվում։ Եթե ուզում են Կառավարությունը տոտալ փոխել, պետք է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ լինեն։ Այսինքն՝ ամեն հրաժարական պետք է բացվի իր մեխանիզմով, մինչ օրս ես չգիտեմ՝ ինչ է արվում այդ ուղղությամբ։
Հարց- ԼՀԿ-ն ընդհանուր իշխանափոխության ծրագիր չունի՞։
Է. Մարուքյան- Ունի, դա լինելու է 2023 թվականին՝ հերթական խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում։ Այդ ժամանակ իշխանափոխություն կլինի։ Եվ այս իշխանությունից իմ ակնկալիքն այն է, որ նա, ընտրություններից հետո, հանգիստ կհանձնի իշխանությունը։ Ես այլ ակնկալիք չունեմ այս իշխանությունից։ Ես ակնկալում եմ, որ այս իշխանությունն ընտրությունները չի կեղծի, և ՀՀ-ում առաջին անգամ տեղի կունենա խաղաղ իշխանափոխություն։ Եթե այդպես չլինի, ես այդ ժամանակ կոչերով հանդես կգամ։
Հարց- Դուք բացառո՞ւմ եք, որ արտահերթ ընտրություններ կլինեն։
Է. Մարուքյան- Մեծ քաղաքականության մեջ ես ոչինչ չեմ բացառում։ Բայդ դրա համար 200-300 հազար մարդ պետք է գա ու գրավի ԱԺ շենքը, որ պահանջի արտահերթ ընտրություններ անցկացնել։

Политика 14:06 22/09/2020 Армения
«С реакцией армянской стороны не знаком. Я сам вчера несколькими словами отреагировал. Заявления Алиева же не являются для меня достоверным источником», – сказал на брифинге в Национальном Собрании Армении лидер фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, коснувшись заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, якобы он достиг договоренности с премьер-министром Армении, что сперва он решит вопрос оппозиции, затем перейдет к конструктивным переговорам.
По его словам, в Армении вопрос Арцаха в политическом плане всегда был предметом обсуждений и манипуляций, но в Армении нет и не было власти, которая была готова пойти на неблагоприятное для армянской стороны решение по карабахскому урегулированию. Как отметил депутат, если будет конкретный документ, в котором найдет место неблагоприятное для армянской стороны решение, то принявшие его власти в считанные минуты будут отстранены от руля. Карабахская проблема же, как подчеркнул Марукян, очень далека от урегулирования, а все это – лишь обсуждения.
«Переговоры рано или поздно возобновятся, поскольку альтернативой переговорам является война. То, что должно было быть сделано после Апрельской войны, но не было сделано по сей день, сегодня нужно вернуть в повестку. Таково мое представление», – заявил Марукян.
Вопрос: 8 октября партии «Процветающая Армения» (ППА), АРФ «Дашнакцутюн» и «Айреник» («Родина») на Площади Свободы в Ереване созывают общереспубликанский митинг. Считаете ли вы, что общественное недовольство настолько велико, что упомянутым силам удастся обеспечить общественную мобилизацию? И может ли «Просвещенная Армения» присоединиться к тройке в качестве второй парламентской оппозиционной силы?
Э.Марукян: Я слышу о митинге от вас. Я не знаю, по какой повестке созван митинг. Я много раз упоминал, что мы сотрудничаем с разными силами, когда наши повестки дня совпадают. На сегодняшний день наша повестка совпала с повесткой ППА в связи с обращением в Конституционный суд и созданием следственной комиссии по борьбе с коронавирусом. Инициативы эти увенчались успехом. В остальном у каждой силы своя повестка дня, я думаю, что в организации митинга оппозиционными силами нет ничего нового. Проследим и посмотрим, какие призывы звучат.
Что касается мобилизации, у каждой силы свои расчеты. Может быть, у них есть расчеты, результаты опросов, и они знают, сколько человек будет участвовать. То, что есть недовольство нынешними властями – известно, но какого уровня этого недовольство достигло – я не знаю. Мы тоже получаем эти жалобы, наша повестка также строится с учетом этого недовольства. Пусть проводят этот митинг, что такого? С АРФД у нас также были обсуждения.
Вопрос: Если на площади прозвучит требование об отставке Никола Пашиняна с поста премьера Армении, присоединится ли к нему «Просвещенная Армения»?
Э. Марукян: Если у «Просвещенной Армении» будет требование об отставке властей, то она будет инициировать вопрос об импичменте в парламенте. Мы не ожидаем, что какая-либо сила предъявит какие-либо требования, а мы побежим и присоединимся. Если у нас будет такое требование и потребуется консолидация, мы тоже будем инициировать встречи с разными силами.
Вы знаете, призывы к отставке властей должны иметь четкую структуру. Если появится требование об отставке Никола Пашиняна, то следует представить, кого они хотят видеть премьер-министром. Если фракция «Мой шаг» изберет премьер-министром, например, Романоса Петросяна, будут ли эти люди довольны? Необходимо четко указать, что они требуют. Если они хотят тотальной смены правительства, должны быть внеочередные парламентские выборы. То есть, каждое требование об отставке должно раскрываться по своим механизмам, я пока не знаю, что делается в этом направлении.
Вопрос: Разве у «Просвещенной Армении» нет программы общей смены власти?
Э. Марукян: Есть, это произойдет в 2023 году, на следующих парламентских выборах. Тогда будет смена власти. И я ожидаю от действующих властей, что они спокойно передадут власть после выборов. Других ожиданий от действующей власти у меня нет. Я ожидаю, что эта власть не будет фальсифицировать выборы, впервые в Армении будет мирная смена власти. Если будет не так, тогда я уже выступлю с призывами.
Вопрос: Вы исключаете досрочные выборы?
Э. Марукян: Я ничего не исключаю в большой политике. Но для этого 200-300 тысяч человек должны прийти и занять здание НС с требованием проведения внеочередных выборов.