Քաղաքական 13:13 22/09/2020 Հայաստան
«Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո տարվա ամեն եղանակ ու ամիս է թեժ»,-հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ արձագանքելով քաղաքական թեժ աշնան վերաբերյալ հարցին։
ՀՀԿ-ական գործչի խոսքով, քաղաքական կլիշեները չեն աշխատում այս պարագայում, քանի որ 2018-ի մայիսից սկսած տարբեր պատճառներով այս կառավարությունն առիթ է ստեղծել, որպեսզի ցանկացած ամիս թեժ անցնի Հայաստանում։
«Այս ամենի հիմքում դրված է Նիկոլ Փաշինյանի և իր կառավարության կիսագրագետ, դեմագոգիկ և անպատասխանատու վերաբերմուքնը ցանկացած ոլորտում։ Վերջերս ես ինձ բռնեցի այն մտքին, որ այս կառավարությունը կարծեք թե կոմիքսների հերոսների կառավարություն լինի։ Ցավոք սրտի, այդ կոմիքսների գինը վճարում են ժողովուրդն ու պետությունը։ Ես առաջարկում եմ զերծ մնալ այդ կլիշեներից, այո, աշունը լինելու է թեժ, այնպես ինչպես ամառն էր թեժ, այնպես, ինչպես գարունն էր թեժ, այնպես, ինչպես ձմեռն է թեժ լինելու»,-ասաց Արմեն Աշոտյանը։
Նրա համոզմամբ, այսօր երկրում առկա  աճող դժգոհություն, խորացող սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամ, որի մասին արդեն խոսում են բոլոր մասնագետները։ Նա ընդգծեց, որ ճգնաժամի կանխատեսումները հիմնված են ոչ թե քաղաքական գնահատականների, այլ պետական վիճակագրական կոմիտեի պաշտոնական տվյալների, ինչպես նաև ԿԲ նախագահի՝ կարելի է ասել սկանդալային հայտարարությունների հիման վրա, որոնք կապված են վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հետևողական նվազեցման հետ։
«Ես տնտեսագետ չեմ, բայց կարող եմ ասել, որ քաղաքական պրոցեսների հիմքում ընկած են լինելու նաև տնտեսական  խնդիրները, որոնք առնչվում է Հայաստանը, և որոնք հետևանք են ոչ այնքան COVID-ի հետևանքով կիրառած սահմանփակումների, որքան այս կառավարության ապիկար քաղաքականության, կարելի է ասել,  քաղաքականության բացակայությանը, այդ թվում տնտեսական ոլորտում»,-նշեց նախկին պաշտոնյան։
Սրան զուգահեռ, ըստ Աշոտյանի, տարբեր բևեռներ ունեցող ընդդիմադիր դաշտում ընթացող բուռն գործընթացներն են։
«Իշխանությունը փորձում է կիրառել հին հռոմեական ռազամավարությունը՝ «բաժանիր և տիրիր», բայց այսօրվա դրությամբ դա դեռ չի ստացվում։ Իշխանական քարոզչամեքենան փորձում է շատ հաճախ սեպ խրել, բաժանարար գծեր առաջացնել ընդդիմության ներսում, դա արվում է օրինակ՝ ՀՀԿ-ականներ-Ռոբերտ Քոչարյան, ՀՀԿ-ԲՀԿ ու այլ գծերով, ճամբարներով։ Ի պատիվ մեզ ու մեր գործընկերների, կարող ենք ասել, որ ի վիճակի ենք եղել ու կլինենք, հուսով եմ, անցյալում թողնել մեր ժառանգության ողջ նստվածքը, քանի որ երկրին սպառնացող խնդիրները շատ ավելի կենսական են ու կարևոր, քան անցյալի այն բեռը, որի մասին Նիկոլ Փաշինյանի քարոզչամեքենան ժամանակ առ ժամանակ խոսում է»,-մանրամասնեց Աշոտյանը։
Նրա խոսքով, բացի այդ, իշխանությունը փորձում է ստեղծել սեփական ընդդիմությունը, իշխանության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ իրենց պետք է նոր որակի ընդդիմություն։
«Պետք է փաստել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ճիշտ էր։ Այսօրվա ընդդիմության նման որակ որևէ ընդդիմություն չի ունեցել։ Հետևաբար Փաշինյանին պետք է անորակ ընդդիմություն, արևմտամետ ընդդիմություն։ Նրանք սկսել են բուծել այդ ընդդիմությունը, նրանք փորձում են բրոյլեր հավիկների նման հորմոնների վրա նստացել, որպեսզի այսպես կոչված նոր ընդդիմությունը արագ աճի, դառնա խաղացող, հանրային կարծիք ձևավորող, բայց դա այնքան կեղծ ու սուտ պրոեկտ է, որ հասարակությունը չի գնացել դրա հետևից»,-նշեց ՀՀԿ-ական գործիչն ու հավելեց, որ Փաշինյանը ցանկանում է տիրանալ նաև ընդդիմադիր դաշտին, ինչը, այսօրվա ըննդիմադիր դաշտի առաջատարների՝ ի դեմս ՀՀԿ-ի պարագայում պարզապես անհնար է։

Политика 17:39 22/09/2020
«После прихода к власти Никола Пашиняна каждый месяц и каждое время года стали жарче», – заявил на сегодняшней пресс-конференции заместитель председателя РПА Армен Ашотян, отвечая на вопрос о «жаркой» политической осени.
По его словам, политические клише не работают в данном случае, поскольку с мая 2018 года по различным причинам действующее правительство создавало поводы, чтобы в Армении каждый месяц был жарким.
«В основе всего этого лежит полуграмотное, демагогическое и безответственное отношение Никола Пашиняна и его правительства в любой сфере. Недавно я поймал себя на мысли, что действующее правительство похоже на правительство из комиксов. К сожалению, цену за эти комиксы платят государство и народ», – отметил А. Ашотян.
По словам зампредседателя РПА, сегодня в стране растут недовольство, разочарование, усугубляется социально-экономический кризис, о чем говорят уже все эксперты. Он подчеркнул, что прогнозы кризиса основаны не на политических оценках, а официальных данных Статистического комитета РА, а также, можно сказать, на скандальных заявлениях председателя Центробанка, которые связаны с последовательным снижением процентных ставок рефинансирования.
«Я не экономист, но могу сказать, что в основе политических процессов будут лежать также экономические проблемы, с которыми сталкивается Армения, и, которые являются следствием не столько введенных из-за коронавируса ограничений, сколько бездарной политики действующего правительства, можно сказать даже – отсутствия политики, в том числе в экономической сфере», – отметил он.
Вместе с этим, по словам А. Ашотяна, происходят довольно бурные процессы в оппозиционном поле с различными полюсами.
«Власти пытаются применять древнюю римскую стратегию – “разделяй и властвуй”, но на сегодняшний день это пока не получается. Пропагандистская машина власти периодически пытается вбить клин, провести разделительные линии внутри оппозиции. Это делается, например, по линии РПА – Роберт Кочарян, а недавно, по линии РПА – “Процветающая Армения”, а также по другим линиям. Что касается нас, то мы оказались в состоянии оставить наши разногласия в прошлом, поскольку угрожающие стране проблемы более важные, нежели тот груз прошлого, о котором периодически заявляет пропагандистская машина Никола Пашиняна», – пояснил А. Ашотян.
По его словам, кроме этого, власти пытаются сформировать собственную оппозицию, представители власти заявили, что им нужна оппозиция нового качества.
«Следует констатировать, что Роберт Кочарян был прав: ни одна оппозиция в Армении не обладала таким качеством, как сегодняшняя. Следовательно, Н. Пашиняну нужна некачественная, прозападная оппозиция. Они начали “взращивать” эту оппозицию, они пытаются подсадить эту оппозицию на гормоны, как это делается в случае с бройлерами, чтобы так называемая новая оппозиция быстро выросла, стала игроком, формировала общественное мнение, но это настолько фальшивый проект, что общество не пошло за ним», – отметил А. Ашотян, добавив, что Н. Пашинян желает управлять также оппозиционным полем, что,