Մշակույթ 19:03 23/09/2020
Սեպտեմբերի 23-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել «Հին Երևան» կառուցապատման ծրագիրը համակարգող աշխատանքային խմբի առաջին նիստը: Իր ելույթում Վարագ Սիսեռյանն ասել է.
«Բարև ձեզ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Այսօր Երևանի 14ա թաղամասում «Հին Երևան» կառուցապատման ծրագիրը համակարգող աշխատանքային խմբի առաջին նիստն է:
«Հին Երևան» ծրագիրը մայրաքաղաքի կայուն զարգացման առանցքային բաղադրիչներից է թե՛ քաղաքաշինական և թե՛ պատմամշակութային արժեքների պահպանման և նորովի մատուցման տեսանկյունից: Ծրագիրը միտված է խթանելու շինարարական գործընթացները Երևանում՝ պահպանելով քաղաքի կենտրոնական հատվածի կոլորիտը և պատմամշակութային միջավայրը:
Ներկայումս ընթանում են իրացման ակտիվ աշխատանքներ: Տարածքում առկա մոտ 150 գույքից այս պահին օտարման ենթակա է մնացել 47-ը: Իրացումների և շինարարական գործընթացների հետ կապված խնդիրները գույքագրվում են ամենօրյա ռեժիմով, կատարվում են ակտիվ աշխատանքներ խնդիրներին պետական մակարդակով լուծում տալու ուղղությամբ:
2018 թվականից ի վեր արձանագրվել է դրական տեղաշարժ թե՛ իրացումների և թե՛ շինարարության մասով, մասնավորապես՝ բարձրացվել է բնակիչներին տրամադրվող փոխհատուցման գումարի չափը: Այս փուլում քննարկվում է նաև իրացումների գործընթացը պետական կամ համայնքային մարմնի մասնակցությամբ շարունակելու հարցը, ինչը կնպաստի գործընթացների առավել արդյունավետ լինելուն:
Հարկ է նշել, որ ելնելով ծրագրի իրագործման ծավալներից և բազմաշերտ բնույթից՝ ընթացիկ աշխատանքների իրականացման ընթացքում առաջանում են մի շարք խնդրահարույց հարցեր՝ մասնավորապես հողերի օտարումների, շինարարական թույլտվությունների և այլնի հետ կապված:
Մենք կքննարկենք և կգույքագրենք բոլոր խնդիրները ու կփորձենք գտնել համապատասխան լուծումներ բոլոր խնդիրներին և ավարտին հասցնել այս ծրագիրը»:
Նիստի մասնակից տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են հողերի իրացման, նախագծային և շինարարական ընթացիկ աշխատանքների ներկա վիճակը: Համապարփակ անդրադարձ է կատարվել ծրագրի իրականացման հետ կապված առկա հիմնական խնդիրների գույքագրմանը և դրանց լուծմանը վերաբերող հարցերին: Նախանշվել են աշխատանքային խմբի գործունեության հետագա քայլերը:

Политика 19:37 23/09/2020 Армения
Сегодня под председательством руководителя аппарата вице-премьера Тиграна Авиняна Варага Сисеряна состоялось первое заседание рабочей группы по координации проектных и строительных работ программы застройки «Старый Ереван». Об этом сообщает пресс-служба правительства.
В своем выступлении Вараг Сисерян отметил:
«Здравствуйте, уважаемые коллеги, сегодня первое заседание рабочей группы по координации проектных и строительных работ программы застройки "Старый Ереван" в квартале 14 А города Еревана. Программа "Старый Ереван" – одна из ключевых компонентов стабильного развития столицы с точки зрения сохранения и градостроительных, и историко-культурных ценностей. Программа направлена на стимулирование строительных процессов в Ереване, с сохранением культурного колорита и историко-культурную среду центральной части».
Сисерян отметил, что в настоящее время идут активные работы по освоению. Из примерно 150 объектов недвижимости, подлежавших отчуждению, осталось 47, на государственном уровне проводятся активные работы для инвентаризации и решения всех проблем, связанных с освоением и с процессом строительства.
Вараг Сисерян констатировал, что с 2018 года наблюдается положительный сдвиг и в реализации, и в строительстве, в частности, увеличился размер компенсаций, предоставляемых жителям. На данном этапе обсуждается также вопрос продолжения реализации с участием государственных и общинных органов, что поспособствует наибольшей эффективности процессов.
Отмечается также, что с учетом объемов реализации программы, в ходе выполнения текущих работ возникает ряд проблематичных вопросов, в частности, связанных с отчуждением земли, разрешениями на строительство и т.д.
«Мы обсудим и инвентаризируем все проблемы, попытаемся найти соответствующие решения и довести до завершения эту программу», - сказал он.