Հասարակություն 14:28 23/09/2020 Հայաստան
Թեև կորոնավիրուսի տարածման տեմպերը չեն նահանջում, և համաճարակի ընթացքում հանրային տրանսպորտի գործունեության կարգն էլ չի փոխվել, այնուամենայնիվ, հատկապես ուսումնական տարվա մեկնարկից հետո երևանյան հանրային տրանսպորտում սկսել են գործել մինչկորոնավիրուսյան «բարքերը»։
Հիշեցնենք, որ գործող կարգով, միկրոավտոբուսներում արգելված է կանգնած ուղևորների փոխադրումը։ Ուղևորների ընդհանուր թիվը չի կարող գերազանցել նստելու համար հատկացված տեղերի ընդհանուր թվաքանակը, արգելվում են ինքնաշեն նստատեղերը։ Բացառություն են 9 մետրից ավելի երկարություն ունեցող տրանսպորտային միջոցները, բայց դրանցում էլ կանգնած ուղևորները պետք է իրարից մեկ մետր հեռու լինեն։
Panorama.am-ը վերջին օրերին ահազանգեր է ստանում, որ հանրային տրանսպորտը կա՛մ չի գործում, կա՛մ գործում է՝ «մի քիչ խտացեք, ես էլ խցկվեմ» սկզբունքով։
Քաղաքացիները նեղսրտում են, որ ստիպված են հանրային տրանսպորտում շնչակտուր լինելով և սեփական առողջությունը վտանգելով հասնել աշխատանքի։ Այնուամենայնիվ, սա չարյաց փոքրագույնն է. կան դեպքեր, երբ քաղաքացիները մեկ ժամ սպասում են, որ երթուղայինը գա, սակայն, հասկանալով, որ արդեն շատ են ուշանում աշխատանքից, ստիպված կանգառում երթուղայինին սպասողների մեջ գտnում են իրենց հետ նույն ուղղությամբ գնացող մարդկանց, ապա խումբ-խումբ տաքսիով հասնում աշխատանքի։
«Կայարան-Հաղթանակ թաղամաս երթուղին սպասարկող 23 համարի միկրոավտոբուսը ժամը մեկ է գալիս։ Առավոտյան աշխատանքի հասնելու համար 1.5-2 ժամ շուտ ենք դուրս գալիս տնից»,- նեղսրտեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեր մեկ այլ զրուցակից էլ նշեց, որ Արցախի փողոցով անցնող ցանկացած երթուղայինում նույն խնդիրն է, մարդիկ խցկված աշխատանքի են հասնում.
«Բոլոր երթուղայիններում նույն խնդիրն է, բոլորն էլ լիքն են գալիս, ու Արցախի փողոցի կանգառներից նստողները հազիվ կարողանում են խցկվել, և կանգնած աշխատանքի հասնել։ Ու այս պայմաններում խոսվում է, թե հակահամաճարակային միջոցառումներ են արվում, պայքար են տանում։ Թող առավոտյան 44 համարի միկրոավտոբուսի կամ 37 համարի միկրոավտոբուսի ուղևորների քանակին նայեն ու էլի վստահ ասեն, որ կարգը պահպանվում է։ Բայց մարդիկ ի՞նչ անեն, պետք է մի կերպ աշխատանքի հասնեն։ Գոնե այս շրջանում պիտի տրանսպորտային նոր միջոցներ գործարկվեին։ Թե չէ վաղը էլի կասեն՝ քաղաքացիները կանոնները լավ չպահեցին, դեպքերի թիվն աճեց։ Իսկ ո՞նց պահենք, եթե նման պայմաններ են»։
Նույն խնդիրը կա Նոր Նորքում, քաղաքացիները դժգոհում են, որ դեպի քաղաքի կենտրոն գնացող երթուղայիններն արդեն լիքը լցված են հասնում երկրորդ զանգված, ու այստեղ իրենք ստիպված են լինում մարդկանց հրմշտելով բարձրանալ տրանսպորտ։
«Հայկի արձան արդեն պիկ լցված են գալիս, ու մենք էլ ստիպված մեկին հրելով, մեկին սեղմվելով, բարձրանում ենք։ Ի՞նչ անենք։ Մինչև դպրոցների բացումը գոնե վիճակը մի քիչ տանելի էր, կարողանում էինք մի փոքր շնչել։ Հիմա չէ, դիմակը մի կողմից, շոգը՝ մյուս, չորս կողմից սեղմվող մարդիկ էլ՝ երրորդ։  Բայց հետաքրքիրն այն է, որ այդքան խոսում են տուգանքների, վարորդներին տուգանելու մասին, դեռ դեպք չի եղել, որ էդ լիքը լցված մեքենաները կանգնեցնեն։ Ես, որ ամեն օր նույն պայմաններով գնում եմ, նման դեպքի ականատես չեմ եղել»,- նշեց մեր մեկ այլ զրուցակից։
Քաղաքացիները նշում են նաև, որ պիկ ժամերին փողոցներում նույնիսկ տաքսի «բռնելն» է խնդիր։ Վարորդները կանգնում են, նույնիսկ եթե ներսում արդեն ուղևոր կա՝ օգնելու դրսում ժամերով սպասողներին։
Արդյոք Երևանի քաղաքապետարանը հետևում է հանրային տրանսպորտի աշխատանքին և արդյոք նման խնդիրներ ի հայտ չեն եկել, կամ դրանց մասին բողոքներ չեն ստացվել, Panorama.am-ի հարցին ի պատասխան Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը խնդրեց գրավոր հարցում ուղարկել, որպեսզի իրենք կարողանան հստակ բողոքների հետքերով գնալ։
Կամ՝ քաղաքապետարանը ասենք ու նայեց վիճակին, որի մասին առանց նայելու էլ գիտի՝ ի՞նչ է անելու։ Ոչ մի տրանսպորտային խնդիր չի լուծել։
Մեր մեկ այլ հարցի, թե արդյո՞ք նոր ուսումնական տարվա մեկնարկից հետո երթուղայինների տուգանվող վարորդների քանակը չի ավելացել, ոստիկանության ԶԼՄ-ների հետ կապի բաժնի պետ Զարզանդ Գաբրիելյանը պատասխանեց՝ նման տվյալներ կարող են տրամադրել միայն գրավոր հարցման դեպքում, որպեսզի հարցումն ուղարկվի համապատասխան վարչություն և այնտեղից ներկայացվի վիճակագրությունը։

Общество 15:24 23/09/2020 Армения
Несмотря на то, что темпы распространения коронавируса не снижаются, и во время эпидемии порядок движения общественного транспорта также не изменился, тем не менее, особенно после начала учебного года в ереванском общественном транспорте начали действовать докоронавирусные «порядки».
Напомним, по действующему порядку, в микроавтобусах запрещается перевозка стоящих в транспортном средстве пассажиров, запрет не касается транспортных средств длиной более 9 метров. Общее число пассажиров в транспортных средствах не может превышать общее количество выделенных для сидения мест. Запрещается их увеличение, путем добавления дополнительных самодельных сидений. В транспортных средствах длиной более 9 метров расстояние между стоящими пассажирами должно составлять не менее 1 метра.
Panorama.am в последние дни получает сообщения о том, что общественный транспорт либо не действует, либо действует по принципу: «подвинетесь немного, я тоже втиснусь».
Граждане жалуются, что вынуждены добираться до работы в общественном транспорте, ставя под угрозу собственное здоровье. Тем не менее, это – меньшее из зол: бывают случаи, когда граждане ждут транспорт на протяжении часа, однако, поняв, что уже сильно опаздывают на работу, вынуждены находить среди ожидающих на остановке граждан тех, кому тоже по пути, чтобы группами добраться до работы.
«Микроавтобус №23, обслуживающий маршрут “Каяран-Ахтанак” работает раз в час. Для того, чтобы доехать до места работы требуется 1,5-2 часа, из дома приходится выходить очень рано», – сообщил один из граждан, представляя свою проблему.
Другой наш собеседник отметил, что в любой проезжающей по улице Арцаха маршрутке наблюдается та же проблема: люди теснятся в микроавтобусах.
«Во всех маршрутках аналогичная проблема, все приезжают уже переполненные, и те, кто хочет сесть с остановки на улице Арцаха вынуждены втискиваться в маршрутку, и доезжать на работу стоя. И в этих условиях говорят, что предпринимаются противоэпидемические меры, ведется борьба. Пусть для начала посмотрят на количество пассажиров в микроавтобусе №44 или №37 и после этого с уверенностью заявят, что порядок соблюдается. А что делать людям? Они вынуждены кое-как добираться на работу. Необходимо было задействовать новые транспортные средства хотя бы в этот период. А то опять завтра скажут, мол, что граждане плохо соблюдают правила, число случаев коронавируса увеличилось. А как же нам соблюдать, если такие условия», – сообщил гражданин.
Аналогичная проблема наблюдается в административном районе Еревана Нор Норк, маршрутные такси, направляющиеся в сторону центра, уже переполнены и люди вынуждены, толкаясь заходить в транспорт.
«Маршрутка доезжает до статуи “Айка” уже переполненная, и мы вынуждены толкая одного, зажимая второго, садиться в маршрутку. Что нам делать? До начала учебного процесса ситуация была немного выносимой, могли хоть немного дышать. А сейчас? С одной стороны – маска, с другой – жара, и толкающие с четырех сторон люди – с другой. Но интересно то, что говорят о штрафах, о штрафах водителей, пока не было случая, чтобы остановили хотя бы одну такую переполненную маршрутку», – отметил другой собеседник Panorama.am.
Граждане отмечают также, что в часы пик на улице трудно даже «поймать» такси. Водители останавливаются, даже если в машине уже сидит пассажир, чтобы помочь ожидающим часами гражданам.
На вопрос Panorama.am действительно ли мэрия Еревана следит за работой общественного транспорта, не получали ли они жалоб в связи с данными проблемами, пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян попросил направить письменный запрос, чтобы они смогли изучить конкретные жалобы.
Какие действия предпримет мэрия, изучив ситуацию, о которой и без изучения знает? Не решена ни одна транспортная проблема.
На другой вопрос, увеличилось ли после начала учебного года число водителей маршрутных такси, которых штрафуют, пресс-секретарь Полиции Армении Зарзанд Габриелян ответил, что подобные данные могут быть представлены только в случае письменного запроса, чтобы направить его в соответствующее управление и оттуда представить статистику.