Քաղաքական 12:14 24/09/2020 Հայաստան
«Առաջ ասում էին՝ պետք է այնպես անեն, որ փոքր մեքենաները փոքրերի համար նախատեսված ճանապարհով գնան, մեծերն էլ՝ մեծ։ Բայց երբ բողոքում էինք, թե ինչու չեն կատարում այդ խոստումը, ասում էին՝ դե դա հինգ տարվա ռազմավարություն է, ասելուց անմիջապես հետո անելու համար չի»,- այսօր Կառավարության շենքի դիմաց նման հայտարարություն արեց քաղաքացիներից մեկը, ում զայրացրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած երեսնամյա՝ մինչև 2050 թվականի ռազմավարությունը։
Նրա խոսքով, 2050 թվականին էլ ասվելու է՝ սպասեք մինչև 2070 թվական։
«Այդ չսափրված երիտասարդը միայն խոստանում է, որ մեր կյանքը բարելավվելու է, բայց դեռ որևէ փոփոխություն չկա։ Նիկոլ Փաշինյանը շատ ուժեղ կանխատեսումներ է անում, ուժեղ բաժակ է նայում, դրանից ավելի բան չեմ տեսել ես։ Իր բաժակ նայելը դուք չես տեսե՞լ։ Կանխատեսումից ավելի բան չենք տեսել... բռնելու ենք, տապալելու ենք, փշրելու ենք, փռելու ենք։ Հա, փռում են ասֆալտին, բայց մեր բան ու գործն ի՞նչ է։  Ասում են պանդեմիա, առավոտից երեկո 50 հազար դոլարանոց ավտոները՝ «միգալկեքը» միացրած ֆռում են, թե բա սիրելի հայրենակիցներ, ու էլ բան չես լսում, պրծավ։ Ասում ես՝ առավոտից իրիկուն ֆռում եք, գոնե մի հատ ձու ածեք, արա՛»,- նշեց նա։
Ժողովրդի վիճակի բարելավման ուղին քաղաքացին տեսնում է որևէ մեկին չապավինելու մեջ։ Նա դիմեց «ԲՀԿ»-ին և «ԼՀԿ»-ին՝ ասելով, որ եթե նրանք իսկապես ընդդիմություն են, ինչո՞ւ իրենց մանդատները վայր չեն դնում, եթե ասում են, որ չեն կարող այս իշխանությունների հետ աշխատել.
«Արդեն երեք տարի է՝ ասում են՝ համբերեք։ Հղի է, էսա ունենալու է։ Ինչքա՞ն համբերենք։ Դրա համար նախատեսված է ինը ամիս, դրանից ավելի չենք կարողանում համբերել։ Այսօր դիմակ չդնելու համար չորս ոստիկան արդեն տուգանել է ինձ, շուտով օդի հարկ էլ կվճարենք»։
Հարցին, թե ո՞րն է իր պահանջը Կառավարությունից, քաղաքացին նշեց, որ վարչապետն ու իր թիմը ինչ-որ չափով իրավագիտակից դառնան։
«Բոլոր ոլորտները խեղել է՝ արդարադատությունից մինչև առողջապահություն։ Ի՞նչ է արել այսքան ժամանակ։ Չէ, ասֆալտապատում են արել, ստրկամիտ հասարակությունն է այդ մասին խոսում, է հոր տնի՞ց է բերել, որ ասֆալտապատել է։ Կամ 4000 դրամ թոշակ է բարձրացրել, 8 մլն էլ՝ պարգևավճար, ամեն ինչ պետք է համեմատության մեջ դիտարկել։ Դուք տեսե՞լ եք՝ իր կյանքում ինչեր են փոխվել։ Իր ֆիզանոմիան տեսե՞լ եք՝ գոտկատեղից վերև, կրծքերի հատվածը։ Տեսե՞լ եք ինչքան է փոխվել, ինչ էր, ինչ դարձավ։ Էդ ինչի՞ արդյունքում է այդպես լցվել։ Ինքը ղեկավար չի, վարչապետիստ է»,- նշեց նա։

«Никол Пашинян мощно гадает на кофейной гуще, большего же я не видел» – участник акции
«Раньше говорили, что нужно сделать так, чтобы легковые машины ездили по предусмотренным для них дорогам, большие автомобили – по предназначенным для них. Но когда мы жаловались, почему они не выполняют своего обещания, нам отвечали: это же в рамках 5-летней стратегии, не для того, чтобы тут же сделать», – заявил один из участников акции у здания правительства Армении, которого разозлила представленная премьер-министром Николом Пашиняном 21 сентября Стратегия трансформации Армении до 2050 года.
По словам гражданина, в 2050 году же скажут – ждите до 2070 года.
«Этот небритый молодой человек только обещает, что наша жизнь улучшится, но пока никаких изменений нет. Никол Пашинян силен в прогнозах, мощно гадает на кофейной гуще, большего же я не видел… Мы не видели ничего, кроме прогнозов ... поймаем, свергнем, разрушим, уложим. Да, укладывают на асфальт, но какое нам дело? Говорят про пандемию, с утра до вечера разъезжают на машинах стоимостью в 50 тысяч долларов с включенными "мигалками"», – посетовал он.
Путь улучшения положения народа гражданин видит в том, чтобы ни на кого не полагаться. Он обратился к фракциям НС Армении «Процветающая Армения» и «Просвещенная Армения», отметив: если они действительно оппозиция, почему тогда не отказываются от своих мандатов, раз уж говорят, что не могут работать с этими властями.
«Прошло уже три года, говорят: наберитесь терпения. Сколько можно терпеть?» – отметил он, добавив: «Сегодня четверо полицейских уже оштрафовали меня за то, что я не надел маску, скоро мы будем платить и налог на воздух».
На вопрос, каково его требование от правительства, гражданин ответил: чтобы премьер-министр и его команда в какой-то мере стали правосознательными.