Քաղաքական 10:53 25/09/2020 Հայաստան
«Հիմա իշխանությունները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի խոչընդոտեն հանրահավաքը։ Դա իշխանության գործելաոճն է»,- Ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Արսեմ Բաբայանը։
Նա էլ շատերի պես դատարանի դիմաց էր եկել իր աջակցությունը հայտնելու ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի, ում խափանման միջոցի հարցը քննվում է դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ։
Բաբայանը համոզմունք հայտնեց, եթե իշխանությունը գնա այդ ստոր քայլին ու կալանավորի Գագիկ Ծառուկյանին, ապա հանրահավաքը շատ ավելի հուժկու է լինելու։
«Եթե իշխանությունը կարծում է, որ ընդդիմությունն էլ իր պես անկազամակերպ ու ապիկար է, ապա չարաչար սխալվում է։ Թե հանրահավաքի օրը, թե այլ շատ հարցեր ճշտված ու հայտնի էին շատ ավելի վաղ։ Իսկ իշխանությունն իր ոճի մեջ է, կորոնավիրուսն են փորձում մեջտեղ բերել, բայց չմոռանանք, նույն իշխանությունը, երբ սահմանադրական փոփոխությունների էր պատրաստվում, ընդհանրապես մոռացել էր կորոնավիրուսի մասին։ Ավելին ասեմ, այս իշխանության ամեն րոպեն շատ ավելի վտանգավոր է Հայաստանի Հանրապետության համար, քան կորոնավիրուսն ամբողջ աշխարհի համար»,- ասաց Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ Ծառուկյանին կալանավորելու մասին լուրերն ակտիվացան այն բանից հետո, երբ ՀՅԴ-ն, ԲՀԿ-ն ու «Հայրենիք» կուսակցությունները հայտարարեցին հոկտեմբերի 8-ին համատեղ համապետական հավաք անցկացնելու մասին։

Политика 13:34 25/09/2020 Армения
«Сейчас власти должны сделать всё, чтобы помешать проведению митинга. Это стиль работы властей», – заявил в беседе с журналистами у здания суда общей юрисдикции города Ереван член политического совета партии «Айреник» («Родина) Арсен Бабаян.
Он, как и другие политические деятели, прибыл к зданию суда в знак поддержки лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, где под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна рассматривается ходатайство следователя об аресте Г. Царукяна.
А. Бабаян выразил уверенность, если власти пойдут на этот подлый шаг и арестуют Гагика Царукяна, то митинг будет еще более мощным.
«Если власти думают, что оппозиция такая же неорганизованная, как они, то ошибаются. И день проведения митинга, и другие вопросы были уточнены и известны намного раньше. А власти в своём стиле, пытаются приплести сюда коронавирус, но не стоит забывать о том, что эта же власть при подготовке к конституционным изменениям вообще позабыла о коронавирусе. Скажу более, каждая минута их пребывания у власти представляет серьезную угрозу для Республики Армения, нежели коронавирус для всего мира», – подчеркнул А. Бабаян.