Քաղաքական 11:44 29/09/2020 Հայաստան
Հայկական ԶՈՒ-ն ստիպված է օգտագործել կենդանի ուժի, շարժական և անշարժ գույքի ոչնչացման մեծ ազդեցությամբ սպառազինություն
Սեպտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական կողմը վերսկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողությունները Արցախի պաշտպանության բանակի պաշտպանական գծի գրեթե ողջ երկայնքով:
ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը գրում է.
«Մասնավորապես, հարձակողական գործողությունների ընթացքում առանձին ուղղություններով օգտագործում են ՏՕՍ-1Ա ծանր հրանետային համակարգեր:
ՏՕՍ, Սմերչ և մեծ տրամաչափի այլ համակարգերի կիրառումը փոխում է ռազմական գործողությունների տրամաբանությունն ու ծավալը՝ այն բարձրացնելով նոր մակարդակի:
Այս կապակցությամբ Պաշտպանության նախարարությունը զգուշացնում է, որ հայկական զինված ուժերը ստիպված են օգտագործել ՝ մեծ մակերեսների վրա կրակային խոցման և դրա արդյունքում կենդանի ուժի, ինչպես նաև շարժական և անշարժ գույքի ոչնչացման մեծ ազդեցություն ունեցող սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի տեսակներ:
Այս պահին պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները վստահորեն հետ են մղում թշնամու հարձակման բոլոր փորձերը՝ պատճառելով տեխնիկայի և մարդկային ուժի ծանր կորուստներ»։

Politics 12:01 29/09/2020 Armenia
Armenia forced to use munitions intended for large destruction of manpower, property – Defense Ministry
In the early morning on September 29, the Azerbaijani side resumed large-scale offensive along almost the entire defensive line of the Artsakh Defense Army, Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said.
“In particular, TOS-1A heavy flamethrower systems are employed in some directions during offensive operations The use of TOS, Smerch and other large-caliber rocket systems changes the philosophy and the scale of military operations, elevating them to the new level of escalation ladder,” she wrote.
“In this regard the Ministry of Defense warns that Armenian Armed Forces are compelled to use pieces of equipment and munitions designed to engage wide area targets. These assets are intended for large and indiscriminate destruction of manpower, and static and mobile property alike.
“At the moment the Defense Army units are confidently repelling all attempts of enemy attacks, causing heavy losses to equipment and manpower,” the spokesperson said.