Քաղաքական 11:51 01/10/2020 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի կազմավորման 71-րդ տարեդարձի  կապակցությամբ:
Վարչապետի աշխատակազմի տարածած ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 71-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Չինաստանը Ձեր ղեկավարությամբ կարողացավ հաղթահարել COVID-19 համավարակի բռնկումը և հաստատուն քայլերով շարունակում է դրա հետևանքների դեմ պայքարը՝ փայլուն օրինակ ցույց տալով աշխարհին ու սատարելով բարեկամ երկրներին։
Մեծապես կարևորում եմ միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող փոփոխությունների ժամանակահատվածում մեր երկրների միջև շարունակվող բարձր մակարդակի երկխոսությունը և փոխադարձ աջակցության քաղաքականությունը։
Գոհունակությամբ եմ հիշում անցյալ տարի Չինաստան կատարած իմ այցի շրջանակներում մեր հանդիպումն ու մտքերի փոխանակումը։ Ցանկություն ունենալով խորացնել ու ընդլայնել առկա երկկողմ քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային կապերը և նախանշելով փոխգործակցության նոր ուղիներ՝ մենք ուրվագծեցինք մեր երկրների զարգացման ու երկկողմ կապերի սերտացման ուղեգիծը՝ կոչված իրացնելու հայ-չինական բազմաոլորտ գործակցության լայն ներուժը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» կարևոր նախաձեռնության շրջանակներում:
Վստահ եմ, որ մեր ձեռք բերած պայմանավորվածությունները կշարունակեն կյանքի կոչվել՝ ի շահ մեր երկրների և ի բարօրություն հայ և չին ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, նորանոր հաջողություններ և ամենայն բարիք, իսկ բարեկամ չին ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»։

Politics 14:56 01/10/2020 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to President Xi Jinping of China on the 71st anniversary of Proclamation of the People’s Republic of China, the PM's office reported. The message reads:
“I extend my most cordial congratulations on the 71st anniversary of Proclamation of the People’s Republic of China.
Under your leadership, China was able to overcome the outbreak of COVID-19 and is now taking consistent steps to tackle its aftermath, setting thereby a vivid example to the international community and supporting friendly countries. I highly value the sustained high-level dialogue between our two countries and the policy of mutual assistance amid the ongoing changes in the international arena.
I have kept warm recollections of the meeting and the exchange of views we had during my visit to China last year. Striving to deepen and expand the bilateral political, economic and cultural relations, identify new ways of cooperation, we outlined a roadmap for developing our countries and building closer bilateral ties in an effort to tap the wide potential inherent in the Armenian-Chinese multidisciplinary cooperation in the frame of the Belt and Road Initiative.
I am confident that the agreements we have reached will continue to be implemented to the benefit of our two countries and for the well-being of the Armenian and Chinese peoples.
I wish you robust health, every success and all the best, as well as peace and prosperity – to the friendly Chinese people.”