Քաղաքական 14:23 01/10/2020 Տարածաշրջան
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացնում է Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական ճգնաժամի մասին
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչն այսօր հանդես է եկել հետևյալ հայտարարությամբ
«Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ զինված բախումը սրվում է, գնալով աճելով քաղաքացիական զոհերի թիվը, ես սգում եմ բազմաթիվ մարդկանց, այդ թվում խաղաղ բնակիչների մահը, որոնք զոհ են դառնում ռազմական գործողություններին: Ոչ մի քաղաքական նկատառում չի կարող արդարացնել այդ կանանց, տղամարդկանց և երեխաների սարսափն ու տառապանքը:
Ես խնդրում եմ հակամարտության բոլոր կողմերին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և առանց հապաղելու իրականացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշած միջանկյալ միջոցը: Բանակցությունների սեղանի շուրջ պետք է գտնել խաղաղ լուծում`հումանիտար ծանր ճգնաժամը կանխելու համար»:
Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատել է իր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների`այդ ուղղությամբ աշխատանքներին:

Политика 15:01 01/10/2020 В мире
Генсек Совета Европы: Нужно предотвратить серьезный гуманитарный кризис в зоне карабахского конфликта
Генеральный секретарь Совета Европы (СЕ) Мария Пейчинович-Бурич призвала Азербайджан и Армению выполнить требование Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) и прекратить военные действия. Об этом говорится в ее заявлении, которое приводит ТАСС.
"Я призываю все стороны конфликта немедленно прекратить военные действия и незамедлительно выполнить промежуточные меры, принятые ЕСПЧ", - отмечается в заявлении. "За столом переговоров должно быть найдено мирное решение для того, чтобы предотвратить серьезный гуманитарный кризис", - подчеркивается в коммюнике.
В своем заявлении генсек Совета Европы отметила, что "никакие политические соображения не могут оправдать ужас и страдания женщин, мужчин и детей". Пейчинович-Бурич подчеркнула, что "скорбит в связи с гибелью многих людей, включая мирных жителей, которые становятся жертвами военных действий".