Քաղաքական 15:02 04/10/2020 Հայաստան
Ֆրանսիայի 173 ընտրված քաղաքական գործիչներ, այդ թվում Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, համագործակցելով Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի հետ, դիմում են Ֆրանսիային՝ վերանայելու իր ռազմավարությունը և Հայաստանին սատարելու կոչով։ Այս մասին գրում է Le Journal de Dimanche-ը։
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությունում Էմանուել Մակրոնն առաջարկել է իր միջնորդությունը երկու կողմերի միջև՝ վերսկսելու բանակցային գործընթացը:
Այս ֆորումի 173 ստորագրյալները ցանկանում են, որ Ֆրանսիան վերանայի «իր ռազմավարությունը հակամարտությունում» ու «խստորեն դատապարտի ադրբեջանական ագրեսիան և պահանջի անհապաղ դադարեցնել բռնություններն Ադրբեջանի կողմից՝ խոստանալով լայնամասշտաբ աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, որին կհաջորդի նրանց լիիրավ և ամբողջական լեգիտիմության ճանաչումը»։
Քաղաքական գործիչներն ընդգծում են, որ Ֆրանսիան չպետք է այլևս չեզոք լինի ու հավելում․ «Չեզոքության տարածքը, որում Ֆրանսիան մի քանի տասնամյակ ձգտում էր խաղաղության ուղի ստեղծել, այլևս գոյություն չունի»։

Политика 16:40 04/10/2020 В мире
173 избранных политических деятеля во Франции, в том числе мэр Парижа Анн Идальго, в сотрудничестве с Координационным советом армянских организаций Франции (CCAF), призвали Францию пересмотреть свою стратегию и поддержать Армению. Об этом сообщает Le Journal de Dimanche.
Отмечается, что президент Франции Эммануэль Макрон предложил Армении и Азербайджану свое посредничество для возобновления переговорного процесса.
Однако 173 политических деятеля, собравшие подписи вместе с CCAF, считают предложение Макрона неудовлетворительным.
Они хотят, чтобы Франция пересмотрела «свою стратегию в этом конфликте» и «решительно осудила азербайджанскую агрессию и потребовала от Баку немедленно прекратить насилие». По их словам, Франция также должна «пообещать крупномасштабную поддержку властям Нагорного Карабаха с последующим признанием их полноправной и полноценной легитимности».
Политические деятели подчеркивают, что Франция более не должна сохранять нейтралитет, и добавляют: «Нейтрального пространства, в котором Франция несколько десятилетий стремилась найти путь к миру, более не существует».