Հասարակություն 11:58 05/10/2020 Հայաստան
Սա արդեն համազգային դրամահավաք չէ, վերածվել է համազգային, համահայկական գլոբալ մեծ շարժման։ Ասուլիսում ասաց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը:
Նա նշեց, որ աշխարհում չկա այնպիսի փոքր կամ մեծ համայնք, որն այս ամենին այս կամ այն ձևով չի մասնակցում. «Մարդիկ օգնություն, գումար են ուղարկում, մեր կազմակերպությունների հեռախոսներին զանգերը չեն դադարում»։
Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլորին, որոնք  թեկուզ վերջին կամ չնչին գումար են նվիրաբերում  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
«Մենք պետք է ունենանք ամուր թիկունք, որպեսզի կարողանանք հաջողություններ ունենալ առաջնագծում: Առանց ամուր թիկունքի մեր հաջողությունները կուշանան, ուստի խնդրում եմ բոլորին հնարավորինս ակտիվ լինենք: Մենք պետք է մեծ գումարներ հավաքենք»,- ասաց Հ. Արշամյանը:
Նրա խոսքով, այս պահի համար երեք լավ լուր ունի. ««Հովնանյան» հիմնադրամի նախագահ Էդիլ Հովնանյանը, ով նաև «Դեպի Հայք» կազմակերպության հիմնադիրն է, արեց մեծ քայլ և 3 միլիոն դոլար փոխանցեց «Հայաստան» հիմնադրամին: Նույնը արեց նաև «Ալեք Մանուկյան» հիմնադրամի նախագահ Քրիստի Սիմոնը և ևս 3 միլիոն դոլար փոխանցեց հիմնադրամին: Ալ Եսայանը և իր ընկերները Լոս Անջելեսում հավաքագրեցին 1 միլիոն դոլար: Սա ընդամենը մի քանի ժամվա  ընթացքում։
Երեկ խոսակցություն եմ ունեցել ՀԲԸՄ-ի խորհրդի հետ և որոշեցինք, քանի որ իրենք արդեն միացել են դրամահավաքին, եթե իրենց հաշվեհամարներին հավաքագրվի 5 միլիոն դոլար, ապա իրենք դա կկրկնապատկեն»:
Նա ասաց՝ կան համայքներ, որոնք ընդհանրապես երբևէ ակտիվ չեն եղել, այժմ ակտիվ ներգրաված են, ֆլեշ-մոբեր են նախաձեռնում, որպեսզի հնարավորինս շատ գումար հանգանակեն և ուղարկեն Հայաստան:
«Այս գումարները մեր թիկունքի ամրապնդման համար են, այս գումարները մեր հաղթանակի համար են»,- ասաց Հ. Արշամյանը:
Հարցին՝ թե ինչպե՞ս են տնօրինվում հիմնադրամի հոսքերով եկած գումարները, նա պատասխանեց.
«Այդ գումարները տնօրինվում են միասնական որոշմամբ, քանի որ համազգային դրամահավաքը հայտարարվել է միասնական որոշմամբ, կայացել է որոշումը Հայաստանում և Արցախում, և նույն տրամաբանությամբ էլ այդ միջոցները ծախսվում են: Այդ միջոցները ծախսվում են թիկունքի ամրապնդման համար, կարող են գնալ մեքենայի, զինվորի կոշիկի, մեր մարտերում վիրավորված եղբայրների, քույրերի բուժման վրա, առողջապահական սարքավորումներ գնելու ու տրամադրելու վրա: Այսինքն՝ թիկունքում ինչ անհրաժեշտ է հումանիտար ուղղությամբ՝ այդ գումարները ծախսվելու են»:

Общество 13:56 05/10/2020 Армения
Директор Всеармянского фонда «Айастан»: В мире нет общины, которая бы не участвовала в этом процессе
«Это уже не общенациональный сбор средств, это превратилось в общенациональное, всеармянское глобальное движение», – заявил на сегодняшней пресс-конференции директор Всеармянского фонда «Айастан» Айкак Аршамян.
Он отметил, в мире нет такой маленькой или большой армянской общины, которая не участвует в этом: «Люди отправляют помощь, средства, телефоны наших организаций-партнеров не умолкают».
А. Аршамян выразил благодарность всем тем, кто пожертвовал даже небольшую сумму во Всеармянский фонд «Айастан».
«У нас должен быть надежный тыл, чтобы мы смогли добиться успехов на передовой. Без крепкого тыла наши удачи запоздают, посему прошу всех быть более активными. Мы должны собирать средства», – отметил он.
По его словам, у него есть три хорошие новости: «Во-первых, председатель Фонда “Овнаняна” Эдиль Овнанян, который также является учредителем организации “Birthright Armenia”, сделал большой шаг и перечислил Всеармянскому фонду “Айастан” 3 миллиона долларов. То же самое сделала и председатель Фонда “Алека Манукяна” Кристи Симон, перечислив в фонд “Айастан” ещё 3 миллиона долларов. Ал Есаян и его друзья собрали в Лос-Анджелесе около 1 миллиона долларов. Речь идет лишь о нескольких часах.
Вчера я провел телефонный разговор с правлением Армянского благотворительного союза (AGBU), и мы решили, что, поскольку они уже присоединились к сбору средств, в случае если на их счетах будет собрано 5 миллионов долларов, они удвоят их».
Он отметил, есть общины, которые никогда ранее не проявляли активность, а сейчас активно вовлечены в данный процесс, инициируют флешмобы, чтобы собрать как можно больше средств и отправить в Армению.
«Эти средства – для укрепления нашего тыла, эти средства – для нашей победы», – отметил А. Аршамян.
На вопрос, как распоряжаются средствами Фонда, он ответил:
«Эти средства регулируются совместным решением, и решение об этом всенациональном финансовом сборе было единым, было принято в Армении и Арцахе, по той же логике они и тратятся.
Эти средства тратятся на укрепление тыла, на машины, обувь для военнослужащих, лечение раненых в боях братьев и сестер, покупку и предоставление медицинского оборудования. Иными словами, деньги будут потрачены на все то, что нужно в тылу в гуманитарном направлении».