Հասարակություն 11:58 05/10/2020 Հայաստան
Սա արդեն համազգային դրամահավաք չէ, վերածվել է համազգային, համահայկական գլոբալ մեծ շարժման։ Ասուլիսում ասաց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը:
Նա նշեց, որ աշխարհում չկա այնպիսի փոքր կամ մեծ համայնք, որն այս ամենին այս կամ այն ձևով չի մասնակցում. «Մարդիկ օգնություն, գումար են ուղարկում, մեր կազմակերպությունների հեռախոսներին զանգերը չեն դադարում»։
Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլորին, որոնք  թեկուզ վերջին կամ չնչին գումար են նվիրաբերում  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
«Մենք պետք է ունենանք ամուր թիկունք, որպեսզի կարողանանք հաջողություններ ունենալ առաջնագծում: Առանց ամուր թիկունքի մեր հաջողությունները կուշանան, ուստի խնդրում եմ բոլորին հնարավորինս ակտիվ լինենք: Մենք պետք է մեծ գումարներ հավաքենք»,- ասաց Հ. Արշամյանը:
Նրա խոսքով, այս պահի համար երեք լավ լուր ունի. ««Հովնանյան» հիմնադրամի նախագահ Էդիլ Հովնանյանը, ով նաև «Դեպի Հայք» կազմակերպության հիմնադիրն է, արեց մեծ քայլ և 3 միլիոն դոլար փոխանցեց «Հայաստան» հիմնադրամին: Նույնը արեց նաև «Ալեք Մանուկյան» հիմնադրամի նախագահ Քրիստի Սիմոնը և ևս 3 միլիոն դոլար փոխանցեց հիմնադրամին: Ալ Եսայանը և իր ընկերները Լոս Անջելեսում հավաքագրեցին 1 միլիոն դոլար: Սա ընդամենը մի քանի ժամվա  ընթացքում։
Երեկ խոսակցություն եմ ունեցել ՀԲԸՄ-ի խորհրդի հետ և որոշեցինք, քանի որ իրենք արդեն միացել են դրամահավաքին, եթե իրենց հաշվեհամարներին հավաքագրվի 5 միլիոն դոլար, ապա իրենք դա կկրկնապատկեն»:
Նա ասաց՝ կան համայքներ, որոնք ընդհանրապես երբևէ ակտիվ չեն եղել, այժմ ակտիվ ներգրաված են, ֆլեշ-մոբեր են նախաձեռնում, որպեսզի հնարավորինս շատ գումար հանգանակեն և ուղարկեն Հայաստան:
«Այս գումարները մեր թիկունքի ամրապնդման համար են, այս գումարները մեր հաղթանակի համար են»,- ասաց Հ. Արշամյանը:
Հարցին՝ թե ինչպե՞ս են տնօրինվում հիմնադրամի հոսքերով եկած գումարները, նա պատասխանեց.
«Այդ գումարները տնօրինվում են միասնական որոշմամբ, քանի որ համազգային դրամահավաքը հայտարարվել է միասնական որոշմամբ, կայացել է որոշումը Հայաստանում և Արցախում, և նույն տրամաբանությամբ էլ այդ միջոցները ծախսվում են: Այդ միջոցները ծախսվում են թիկունքի ամրապնդման համար, կարող են գնալ մեքենայի, զինվորի կոշիկի, մեր մարտերում վիրավորված եղբայրների, քույրերի բուժման վրա, առողջապահական սարքավորումներ գնելու ու տրամադրելու վրա: Այսինքն՝ թիկունքում ինչ անհրաժեշտ է հումանիտար ուղղությամբ՝ այդ գումարները ծախսվելու են»:

Politics 14:01 05/10/2020 Armenia
No Armenian diaspora that is not contributing in one way or another, the Head of Hayastan All-Armenian Fund says
The fundraising campaign by the Hayastan All-Armenian Fund launched to help Artsakh is not only a nationwide fundraising campaign but a major pan-Armenian movement, the Executive Director of the Fund Haykak Arshamyan told at a briefing on Monday.
In Arshamyan's words, every Armenian Diaspora communities around the world contribute in one way or another. People are sending necessary supplies, donate funds. "Our telephones are ringing non-stop," Arshamyan said, expressing gratitude to all contributors.
"Our rear should stay strong to ensure success on the frontline. Without that, our success will come late, so I urge all to be as active as possible. We should raise more funds," Arshamyan added.
Speaking of the latest donations, he informed that the Head of Hovnanian Foundation Edil Hovnanyan has made a donation of $3 million, followed by another $3 million contributed by Director of Alex Manoogian Foundation. Al Yesayan and friends raised $1 million in Los Angeles. All these donations came within hours.
"I held a phone conversation with AGBU Board. Since the AGBU has already made donations an agreement was reached once $5 million is raised on their accounts they will double it.
To note, "We Are Our Borders; All For Artsakh" global fundraising campaign launched on September 27 aiming to provide emergency care to the population of the Republic of Artsakh to mitigate the devastating effects of the war launched by Azerbaijan.