Քաղաքական 22:35 10/10/2020 Հայաստան
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կոչի հիման վրա՝ հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջև Մոսկվայում տեղի ունեցած խորհրդակցությունների արդյունքում ընդունվել էր համատեղ հայտարարություն։ Սույն հայտարարությամբ կողմերը հաստատել են իրենց հանձնառությունը 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով կրակի դադարեցմանը` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
Սակայն դրժելով իր իսկ ստանձնած հանձնառությանը՝ Ադրբեջանը շարունակեց մարտական գործողություններ ռազմաճակատի տարբեր հատվածներում։ Հարվածներ հասցվեցին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի բնակավայրերին:
Ադրբեջանական բանակի սադրիչ գործողությունները ուղեկցվում են քաղաքական հայտարարություններով, որը չի կարող մեկնաբանվել այլ կերպ, քան որ Ադրբեջանը տապալում է կրակի դադարեցման համաձայնությունը:
Իր այս գործելաոճը քողարկելու կամ գուցե արդարացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը ձեռնամուխ է եղել ապատեղեկատվության տարածման՝ շինծու մեղադրանքներ հնչեցնելով առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կրակի տակ են պահում բնակավայրեր և ճակատային գիծը։
Խստորեն դատապարտում ենք կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության տապալմանն ուղղված Ադրբեջանի քայլերը և նախազգուշացնում, որ ստեղծված իրավիճակի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Թուրքիայի հովանավորությամբ գործող Ադրբեջանի ղեկավարությունը»։

Политика 00:34 11/10/2020 Регион
МИД Армении: Решительно осуждаем действия Азербайджана, нацеленные на провал договоренности о прекращении огня
МИД Армении выступил с заявлением, в котором говорится:
«В ответ на обращение Президента Российской Федерации В.В.Путина 9 октября по итогам состоявшихся в Москве консультаций глав МИД Армении, РФ и Азербайджана было принято совместное заявление.
Данным заявлением стороны подтвердили свою приверженность прекращению огня с 12 часов 00 минут 10 октября 2020 г. в гуманитарных целях для обмена военнопленными и другими удерживаемыми лицами и телами погибших при посредничестве и в соответствии с критериями Международного Комитета Красного Креста.
Однако, нарушив принятые им же обязательства, Азербайджан продолжил боевые действия на разных участках фронта. Были нанесены удары по населенным пунктам Сюникской области Республики Армения.
Провокационные действия азербайджанской армии сопровождались политическими заявлениями, которые не могут интерпретироваться иначе, как то, что Азербайджан стремится к провалу договоренности о прекращении огня.
С целью сокрытия или, быть может, оправдания своих действий азербайджанская сторона прибегла к распространению дезинформации – сфабрикованных обвинений об обстрелах со стороны ВС Армении фронтовой линии и населенных пунктов Азербайджана.
Решительно осуждаем действия Азербайджана, ведущие к провалу договоренности о прекращении огня, а также предупреждаем, что всю ответственность за последствия создавшейся ситуации несет руководство Азербайджана, действующее под покровительством Турции».