Քաղաքական 10:25 10/10/2020 Հայաստան
Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացնում է, որ հակառակորդը կիրառել է հարվածային ԱԹՍ Երիցվանք գյուղական համայնքի, նաև Հայաստանի Սյունիքի մարզի, Կապանի շրջանի Արծվանիկ բնակավայրի ուղղությամբ։
Տուժածներ չկան։
Այսօր ավելի վաղ ՊՆ խոսնակը հայտարարել էր, «Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունից հետո հարավային ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ուժգնացել է ԱԹՍ-ի օգտագործումը։
ՊԲ ստորաբաժանումները կասեցնում են հակառակորդի բոլոր գրոհները ՝ պատճառելով մարդուժի և ԱԹՍ-ի մեծ կորուստներ։
Հակառակորդը նենգաբար փորձում է փոխել իրավիճակը մինչև հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը։

Politics 11:48 10/10/2020 Armenia
The Azerbaijani forces employed combat UAVs in the direction of Yeritsvank community, as well as in Artsvanik community of Kapan in Armenia’s Syunik Province, spokeswoman of the Armenian Defense Ministry Shushan Stepanyan said on Saturday.
“No casualties are reported,” she wrote on Facebook.
Earlier the spokeswoman said that the use of UAVs by the Azerbaijani military intensified in the southern direction of the contact line after the joint statement of the Russian, Armenian and Azerbaijani foreign ministers.
“The units of the Defense Army repel all the attacks of the enemy, causing heavy losses to manpower. The enemy is perfidiously trying to alter the situation until the ceasefire declared for humanitarian purposes on October 10, at 12pm, takes effect,” she wrote on Facebook.
“The units of the Artsakh Defense Army are ready to stop the enemy's assailant intentions,” Stepanyan  added.