Քաղաքական 17:37 12/10/2020 Հայաստան
Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան «Россия 1»-ին մանրամասներ է պատմել Մոսկվայում հոկտեմբերի 9-10-ը Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ տևած բանակցությունների վերաբերյալ։
Նա պատմել է, որ բանակցությունները տևել են 11 ժամ, ավարտվել են գիշերը՝ ժամը երկուսին մոտ, սակայն դրա ընթացքում հաջողվել է մշակել փաստաթուղթ, որը հակամարտության կարգավորման տեսանկյունից ելակետային կարող է  լինել։
«Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, բանակցությունների մասնակիցները մի քանի անգամ ընդմիջում են արել, որպեսզի պատվիրակությունները կարողանան կապ հաստատել Երևանի ու Բաքվի հետ։
«Երեքի կողմերը դահլիճում լսվեց Սերգեյ Վիկտորիի ուրախ բացականչությունը։ Նա ևս մեկ անգամ կողմերին հարցրեց՝  բոլո՞րն են համաձայն, միայն դրանից հետո շարժվեց դեպի լրագրողները»,-նշել է Զախարովան՝ ավելացնելով, որ այդ բանակցությունների ընթացքում  իր համար նորովի է բացահայտել Սերգեյ Լավրովին։
«Ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ այդ ռաունդում նա ներդրել էր իր ողջ ինտելեկտը, բանակցողի իր բոլոր հնարավորությունները, մարդկային որակները»,-ասել է նախարարության ներկայացուցիչը՝ ավելացնելով, որ այդ գործընթացում էական դեր է խաղացել անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։

Политика 17:10 12/10/2020 В мире
Захарова рассказала о закулисье многочасовых переговоров глав МИД РФ, Армении и Азербайджана в Москве
Официальный представитель российского МИД Мария Захарова в эфире телеканала "Россия 1" подробно рассказала о ходе переговоров по урегулированию карабахского конфликта в Москве 9-10 октября.
По ее словам, они продлились почти 11 часов и завершились около двух ночи. При этом изначально встреча носила характер консультаций, но в процессе удалось выработать документ, который стал отправной точкой в урегулировании конфликта.
Участники сделали несколько перерывов, чтобы делегации могли созвониться с Баку и Ереваном.
"В начале третьего радостный возглас Сергея Викторовича раздался в зале. Он еще раз задал вопрос сторонам, все ли согласовано, и только после этого отправился к журналистам", — отметила Захарова.
Она добавила, что, в ходе этих консультаций по-новому открыла для себя главу российской дипломатии.
"У меня такое впечатление, что в этот раунд он вложил всего себя, весь свой интеллект, все свои способности переговорщика, человеческие качества", — поделилась Захарова.
Дипломат подчеркнула, что значительную роль в этом процессе сыграл лично Владимир Путин.
"Когда дорогу, которую тебе предстоит пройти, прокладывает президент России, это дает такие силы, что с этого пути свернуть невозможно", — отметила она.
По словам Захаровой, многочисленные телефонные переговоры Путина с лидерами Армении и Азербайджана заложили фундамент урегулирования конфликта.