Քաղաքական 15:34 13/10/2020 Արցախ
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմը շարունակվում է մինչ օրս՝ ուղեկցվելով ադրբեջանական կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և սովորութային միջազգային իրավունքիբազմաթիվ նորմերի ու սկզբունքների (Մարդու իրավունքների համընդահնուր հռչակագիր, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիա, 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևյան կոնվենցիաներ, Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և վարժեցման դեմ միջազգային կոնվենցիա, միջազգային սովորութային իրավունք և այլն) համատարած ոտնահարումով։  Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի ՊԲ պաշտոնական կայքէջից։
«Միաժամանակ իր պատերազմական հանցագործությունները կոծկելու կամ արդարացնելու, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ նոր հարձակումներ իրականացնելու համար հող նապախատրաստելու նպատակով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դիմում է ապատեղեկատվության քարոզի՝ մտացածին գործողությունների մեջ մեղադրելով ոչ միայն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, այլև Հայաստանի իշխանություններին: Արցախցին իր ողջ ներուժով վճռական է պաշտպանելու իր հայրենիքի և իր ժողովրդի անվտանգությունը, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը՝ իրականացված ռազմական հանցագործությունների և մեր տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչության օջախ վերածելու քաղաքականության համար»,- ասված է տարածված հաղորդագրությունում:

Politics 16:42 13/10/2020 NKR
Artsakh fully determined to hold the military-political leadership of Azerbaijan accountable for its war crimes - Defense Army
The Artsakh Defense Army reports that the large-scale war unleashed by the military-political leadership of Azerbaijan on September 27 still continues to this day, along with several violations by the Azerbaijani side of international humanitarian rights, international human rights law and norms and principles of customary international law (The Universal Declaration of Human Rights, The Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, the Geneva Conventions of August 12, 1949, the International Convention against the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries, customary international law, etc.).
According to the source, at the same time, in order to cover up or justify its war crimes, as well as to prepare ground for launching new attacks on the civilian, peaceful population, the military-political leadership of Azerbaijan is resorting to a propaganda of misinformation, falsely accusing not only the military-political leadership of Artsakh, but also the Armenian authorities.
"The people of Artsakh are fully determined to defend the security of their homeland and their people, as well as to hold the military-political leadership of Azerbaijan accountable for its war crimes and for turning our region into a hotbed of international terrorism," the statement added.