Քաղաքական 15:34 13/10/2020 Արցախ
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմը շարունակվում է մինչ օրս՝ ուղեկցվելով ադրբեջանական կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և սովորութային միջազգային իրավունքիբազմաթիվ նորմերի ու սկզբունքների (Մարդու իրավունքների համընդահնուր հռչակագիր, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիա, 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևյան կոնվենցիաներ, Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և վարժեցման դեմ միջազգային կոնվենցիա, միջազգային սովորութային իրավունք և այլն) համատարած ոտնահարումով։  Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի ՊԲ պաշտոնական կայքէջից։
«Միաժամանակ իր պատերազմական հանցագործությունները կոծկելու կամ արդարացնելու, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ նոր հարձակումներ իրականացնելու համար հող նապախատրաստելու նպատակով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դիմում է ապատեղեկատվության քարոզի՝ մտացածին գործողությունների մեջ մեղադրելով ոչ միայն Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, այլև Հայաստանի իշխանություններին: Արցախցին իր ողջ ներուժով վճռական է պաշտպանելու իր հայրենիքի և իր ժողովրդի անվտանգությունը, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը՝ իրականացված ռազմական հանցագործությունների և մեր տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչության օջախ վերածելու քաղաքականության համար»,- ասված է տարածված հաղորդագրությունում:

Политика 16:59 13/10/2020 НКР
АО: Арцах решителен в вопросе привлечения к ответственности военно-политического руководства Азербайджана
Развязанная военно-политическим руководством Азербайджана рано утром 27 сентября широкомасштабная война продолжается по сей день, сопровождается повсеместным нарушением многочисленных норм и принципов международного гуманитарного права, международного права по правам человека и обычного международного права (Всеобщая декларация прав человека, Конвенция о защите прав и основных свобод человека, Женевские конвенции от 12 августа 1949 г., Международная конвенция о борьбе с вербовкой, использованием, финансированием и подготовкой наемников, международное обычное право и т.д.). Об этом сообщает пресс-служба Армии обороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
«В то же время, с целью сокрытия или оправдания своих военных преступлений, а также подготовки почвы для новых нападений на гражданское население военно-политическое руководство Азербайджана прибегает к дезинформации, обвиняя в надуманных действиях не только военно-политическое руководство Арцаха, но и власти Армении. Арцахцы полны решимости всеми своими силами защитить безопасность своей̆ Родины и своего народа, а также призвать к ответственности военно-политическое руководство Азербайджана за совершенные военные преступления и политику превращения нашего региона в очаг международного терроризма», – отмечается в сообщении.