Առողջություն 14:06 15/10/2020 Հայաստան
Կրի'ր դիմակ, փրկիր կյանքեր»,-ասում է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝  խոսելով վերջին օրերին Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության ցուցանիշների աճի մասին:
Նրա խոսքով, օրհասական այս օրերին իրենք զբաղվում են մարտական գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած զինվորների և խաղաղ բնակիչների տարհանմամբ և բուժմամբ, նախարարության մի շարք ներկայացուցիչներ Արցախում են:
«Զուգահեռ այս իրականությանը՝ ունենք կորոնավիրուսային հիվանդության  ցուցանիշների կտրուկ աճ: Օրեցօր ավելացնող հիվանդության դեպքերը փաստում են, որ այն ոչ մի կերպ չի նահանջել, ավելին՝ Հայաստանի ողջ տարածքում վերջին օրերին դիտվում է  կորոնավիրուսային հիվանդության  զգալի աճ՝ պատերազմի պայմաններում ավելացնելով առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը, խլում կյանքը:
Այժմ ավելի քան կարևոր է չկորցնել զգոնությունը, անտարբերության չմատանել Կովիդ 19-ով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը:
Անգամ այս լարվածության մեջ անհրաժեշտ է խստիվ պահպանել հակահամաճարակային կանոնները, կրկին կոչ ենք անում լինել ավելի զգոն, շարունակել կրել դիմակ, պահպանել  սոցիալական հեռավարությունը, ձեռքերի հիգիենան:
Համաճարակի ողջ ընթացքում, այնպես էլ հիմա առավել քան կարևոր է մեր քաղաքացիների առողջությունն ու մարտունակությունը:
Պահպանել հակահամաճարակային կանոններն այն գիտակցումով, որ  կարող ենք կանխել հիվանդության տարածումը, ինչն առողջ ու ամուր կպահի մեր զինվորների թիկունքը»,- ասում է առողջապահության նախարարը:

Здоровье 15:56 15/10/2020 Армения
«Врачи сейчас нужны военнослужащим. Пусть военнослужащие и тыл будут здоровы. Носите маску – спасайте жизни», – заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, обратившись к росту числа случаев заражения коронавирусом в последние дни в Армении.
По его словам, в столь судьбоносные дни они занимаются эвакуацией и лечением военнослужащих и мирных жителей, получивших ранения вследствие боевых действий, ряд представителей министерства сейчас находятся в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР).
«Параллельно с этим, у нас зафиксирован резкий рост числа инфицированных. Увеличивающиеся с каждым днем случаи свидетельствуют, что вирус не отступил, более того – на всей территории Армении в последние дни наблюдается ощутимый рост числа случаев коронавируса, что в условиях войны увеличивает загруженность системы здравоохранения, отнимает жизни.
Сейчас крайне важно не терять бдительность, не быть равнодушным к сложившейся из-за COVID-19 эпидемиологической ситуации.
Даже в столь напряженной ситуации следует строго соблюдать все противоэпидемические правила, вновь призываем быть более бдительными, продолжать носить маски, соблюдать социальную дистанцию, гигиену рук.
На протяжении всей эпидемии, особенно в данный момент, здоровье и боеспособность наших граждан более, чем важны.
Соблюдать противоэпидемические правила с тем осознанием, что мы можем предотвратить распространение болезни, что будет держать тыл наших военнослужащих крепким и здоровым», – отметил министр здравоохранения.