Քաղաքական 10:22 18/10/2020 Տարածաշրջան
Թեհրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի կողմից զենքի վերաբերյալ էմբարգոն այսօրվանից վերանում, Իրանը կկարողանա գնել և վաճառել զենք։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Կիրակի օրը հանվել են զենքի փոխադրման, դրան առնչվող գործողությունների և ֆինանսական ծառայությունների բոլոր սահմանափակումները։
Միևնույն ժամանակ, գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ Իրանը սեփական արտադրության շնորհիվ ապահովում է երկրի պաշտպանական կարիքների 90 տոկոսը  և կախված չէ արտասահմանյան երկրներից։
Նշենք, որ Իրան զենքի ներկրման սահմանափակումների գործողությունների ժամկետը՝ համաձայն միջուկային գործարքի պայմանների, լրանում է 2020 թվականի հոկտեմբերի 18-ին:

Политика 15:10 18/10/2020 Регион
Оружейное эмбарго в отношении Тегерана перестает действовать с 18 октября, Иран может продавать и покупать вооружение, сообщает РИА Новости со ссылкой на МИД Ирана.
С воскресенья сняты все ограничения в отношении передачи вооружений, связанной с этим деятельности и финансовых услуг. «Автоматически перестают действовать» и все запреты на въезд в страну, а также на транзит через территории государств – членов ООН, которые ранее ввели против ряда иранских граждан и военных официальный лиц, заявили в иранском МИД.
При этом официальный представитель ведомства Саид Хатибзаде указал, что за счет собственного производства Иран на 90% обеспечивает оборонные нужды страны и не зависит от зарубежья.
Президент страны Хасан Роухани прежде отмечал, что снятие оружейного эмбарго – это результат ядерной сделки.