Քաղաքական 23:19 20/10/2020 Հայաստան
Հայկական ստորաբաժանումների կողմից խոցվել է մեկ տասնյակից ավելի թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ներ։ Ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ լինում են իրավիճակներ, երբ հայկական ԶՈւ-երը խոցում են հակառակորդի ԱԹՍ-ներ, բայց խոցված սարքերն ընկնում են միջդիրքային տարածության մեջ, բայց երբ զորքերը առաջ են գնում, սարքերի մասերը հայտնվում են հայկական կողմի ձեռքի տակ, հրապարակում են։
Հարցին՝ հնարավորություն եղե՞լ է գոնե կենտրոնական հատվածում դիակներ դուրս հանել այս ընթացքում, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, որ կենտրոնական հատվածում դիակ հանելու խնդիր չունեն, որովհետև որևէ բնագծից հետ չեն քաշվել, որպեսզի այդ տարածքում դիակ մնա ու նման խնդիր լինի։ Նման խնդիր միշտ եղել է հիմնականում հարավում։
Պատասխանելով հարցին՝ ի՞նչ տեղեկություն կարող եք հաղորդել Իշխանաձորի, Խուդաֆերինի ջրամբարի հատվածում մղվող մարտերի մասին, ՊՆ ներկայացուցիչն ասաց. «Այս պատերամզը շատ դաժան պատերազմ է։ Հիբրիդային գործողությունների բնույթ ունեցող, 5-րդ սերնդի պատերազմում շատ հաճախ չկան  բնագծեր, օբյեկտների և տեղանքների գրավման, զիջման, հարձակման կոնկրետ ձեռքբերումներ, դրանք շատ հարափոփոխ են։
Իշխանաձորը կլինի, թե Խուդաֆերինի կամուրջը կլինի, թե այլ բնակավայր կլինի, մենք ասել ենք՝ բարի գալուստ դժոխք: Եթե փորձեն նկարվելուց զատ ավելի բան ստանալ այդ տեղանքներում, իրենց համար դժոխք է լինելու, ինչպես և լինում է։
Առաջին օրվանից էլ ասել ենք, որ բնագծեր չենք պահելու, որտեղ որ պետք է շատ զոհեր տանք։
Պատերազմի ժամանակ երբեմն լինում են նաև նահանջներ։ Նահանջը նաև խուսավարման ձև է, նահանջ լինում է  նաև միտումնավոր, հակահարձակման, հարձակման կամ ծուղակ գցելու նպատակով»։
Ինչպես կմեկնաբանե՞ք Բաքվի պնդումները Զանգելանի մասին, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց. «Հիմա հերթը հասել է Զանգելանին: Ինչպես Հադրութն ու Ֆիզուլին էին «գրավել», հիմա էլ Զանգելանն են «գրավել»: Այսքանը կասեմ»:

Политика 00:12 21/10/2020 Регион
Армянские подразделения сбили свыше одного десятка турецких беспилотников «Bayraktar», заявил представитель Минобороны Арцрун Ованнисян сегодня на брифинге.
Он отметил, что часто сбитые беспилотники падают на межпозиционной территории, а когда армянские войска продвигаются вперед, части БПЛА оказываются в руках армянской стороны, и Минобороны публикует соответствующую информацию.
На вопрос, была ли возможность эвакуировать тела на центральном направлении, А.Ованнисян отметил, что на центральном направлении таких проблем нет, поскольку рубежи там оставались неизменными. Такая проблема была всегда в основном на юге.
Отвечая на вопрос, какие сведения он может предоставить о боях в Ишханадзоре, на участке Худаферинского водохранилища, представитель Минобороны отметил: «Эта война – очень жестокая война, характер действий – гибридный, в войне 5-го поколения часто не бывает рубежей, конкретных достижений по занятию объектов и местностей, отступлений и достижений, все это очень изменчиво.
Будь то Ишханадзор, будь то мост Худаферина или другой населенный пункт, мы сказали (противнику. – Прим.ред.): добро пожаловать в ад. Если они попытаются на этих местностях получить что-то больше, нежели фото, их ждет ад, как и происходит.
Мы с первого же дня заявили: не будем удерживать рубежи, где будем нести большие потери.
Во время войны иногда бывают отступления. Отступление – это также форма маневрирования, отступление бывает и преднамеренным с целью контратаки, атаки или устраивания ловушки».
Комментируя утверждения Баку якобы о захвате Зангелана, Ованнисян сказал: «Сейчас очередь дошла до Зангелана. Как в свое время "захватили" Гадрут и Физули, так и сейчас они "захватили" Зангелан. Скажу столько».