Հասարակություն 22:57 26/10/2020 Հայաստան
ԱԻ փոխնախարար Արմեն Փամբուխչյանը տեղեկատվական կենտրոնում ճեպազրույցի ժամանակ շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքում ապրող հայերին, որոնք ինքնաբուխ կերպով ինտենսիվ հումանիտար ուղեբեռներ են ուղարկում Հայաստան։
Փոխնախարարի խոսքով, Հայաստան մտնող ցանկացած բեռ հանձնվում է պետությանը, ԱԻ նախարարությանն ուղարվող բեռները պահեստներում առանձանցվում են ըստ նշանակության՝ առողջապահական, պաշտպանական, սնունդ, հագուստ և այլն։
«Սնունդն ու հագուստն ուղարկվում է Արցախ ապաստարաններում գտնվող մարդկանց համար, դրա մի մասը հասնում է Հայաստանում ժամանակավորապես գտնվող արցախցիներին։ Սա մեր հիմնական առաջնահերթություններն են։ Ուզում եմ նշել, որ երբեմն լինում են բեռներ, երբ հայրենակիցն ուղարկում է կոնկրետ անձանց, մենք չենք կարող դա անմիջապես ուղղել իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց։ Այդ դեպքում պետք է համայնքը մեզ տեղյակ պահի, որ կարիք ունի իքս ապրանքի, ԱԻՆ-ն էլ տրամադրի։ Այդ բոլոր բեռները փաստաթղթավորված են»,-ասաց Փամբուխչյանը՝ կոչ անելով հավատալ ու վստահել պետական մարմիններին։

Общество 23:15 26/10/2020 Армения
Замглавы МЧС Армении Армен Памбухчян в ходе брифинга в Информационном центре выразил благодарность армянам Диаспоры, которые интенсивно отправляют гуманитарные грузы в Армению.
По его словам, любой поступающий в Армению груз передают государству, отправляемые в МЧС грузы на складах распределяются по назначению: в целях здравоохранения, обороны, питания, одежды и пр.
«Продукты питания и одежда отправляются находящимся в убежищах людям, часть из этого передается временно находящимся в Армении арцахцам. Это наши основные приоритеты. Хочу отметить, что иногда бывают грузы, которые соотечественники отправляют конкретным людям, и в этом случае мы не можем сразу отправить их юридическим или физическим лицам. В таком случае община должна поставить в известность, что нуждается в определенном товаре, который МЧС и предоставит. Все эти грузы задокументированы», – отметил замглавы МЧС Армении, призвав доверять государственным органам.