Քաղաքական 16:35 26/10/2020 Տարածաշրջան
Հունաստանի Սերես քաղաքի քաղաքային խորհուրդը բանաձև է ընդունել, որում համերաշխություն են հայտնում փորձություններ ապրող հայ ժողովրդին ու դատապարտում  թուրքադրբեջանական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա։
Բանաձևում ասվում է․
«Ադրբեջանի  զինված ուժերի կողմից Արցախի /Լեռնային Ղարաբաղի/ վրա առաջին գրոհից երեք շաբաթ անց, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև ստորագրված «հրադադարի» վերաբերյալ պայմանագրից գրեթե 15 օր անց, թուրքադրբեջանցիների փոքրոգի հարձակումները խաղաղ բնակչության նկատմամբ մեծ ինտենսիվությամբ դեռ շարունակվում են:
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից զանգվածային հարձակումը, նոր սպառնալիք է ստեղծում տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար` վտանգավոր հետևանքներով բոլորի համար:
Սերեսի քաղաքապետն ու քաղաքային խորհուրդը  հաշվի առնելով Հունաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների պատմական, բարեկամական առնչություններն.
• Իրենց համերաշխությունն են հայտնում փորձություններ ապրող հայ ժողովրդին: Հայ ժողովրդի հետ մեզ կապում են ամուր և երկարամյա պատմական կապեր` քեմալիստական վարչակազմի կողմից հույների, հայերի և ասորիների նկատմամբ իրագործված ցեղասպանությունները և այն պայքարը, որը մենք այսօր տանում ենք ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար,
• Դատապարտում են թուրքադրբեջանական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա,
•Դատապարտում են Թուրքիայի ներգրավվածությունը, որը խաթարում է լարվածությունը տարածքում,
•Կոչ են անում միջազգային հանրությանը / Մինսկի խմբի միջնորդներին, ԵՄ-ին, ՄԱԿ-ին/ ստանձնել ցանկացած նախաձեռնություն անհապաղ դադարեցնելու կրակն ու կանխելու հայ ժողովրդի դեմ իրականացվող հանցագործությունները,
• Իրենց նվիրվածությունն են հայտնում միջազգային իրավունքի նորմերը հարգող բոլոր ժողովուրդներին:
Ուստի, որպեսզի ամբողջովին ըմբռնելի լինի հայ ժողովրդի նկատմամբ համերաշխությունը, քաղաքային խորհուրդը որոշում է
• Լուսավորել Սերեսի քաղաքապետարանի շենքը Հայաստանի դրոշի գույներով:
• Բարձրացնել հայկական դրոշը Սերես քաղաքաի Ազատության Հրապարակում` Հունաստանի դրոշի կողքին:
Քաղաքային խորհրդի նախագահ Կատիրձողլու Վասիլեոս»։
Բանաձև Սերեսի քաղաքային խորհրդի Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի /Լեռնային Ղարաբաղի/ վրա առաջին գրոհից երեք...

Политика 21:48 26/10/2020 В мире
Городской совет города Серрес (Греция) принял резолюцию, в которой выражается солидарность переживающему испытания армянскому народу и осуждается азербайджано-турецкое нападение на народ Нагорного Карабаха.
В резолюции, в частности, отмечается:
«Спустя три недели после первой атаки Вооруженных сил Азербайджана на Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику, НКР), а также спустя почти 15 дней после подписанного в Москве между главами МИД России, Армении и Азербайджана договора о “прекращении огня”, нападения азербайджанцев и турок на мирное население продолжаются с большой интенсивностью.
Массовое нападение Азербайджана при явной поддержке Турции создает новые угрозы для мира и безопасности в регионе, со всеми опасными последствиями для всех.
Мэр города Серрес и городской совет, принимая во внимание исторические дружеские отношения между народами Греции и Армении:
• Выражают свою солидарность переживающему испытания армянскому народу. С армянским народом нас связывают крепкие и многолетние исторические связи – геноциды, осуществленные кемалистским режимом в отношении греков, армян и ассирийцев, и борьба, которую мы сегодня ведем для международного признания геноцида,
• Осуждают азербайджано-турецкое нападение на народ Нагорного Карабаха,
• Осуждают вовлеченность Турции, которая поощряет напряженность в регионе,
• Призывают международное сообщество, в частности, Сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Евросоюз, ООН, предпринять любую инициативу для немедленного прекращения огня и предотвращения преступлений против армянского народа,